• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rolnicy z łatwiejszym dostępem do kredytów

Rolnicy z łatwiejszym dostępem do kredytów
Foto: sxc.hu Foto: Dotychczas rolnicy w ramach unijnych programów mogli liczyć głównie na dotacje

Komisja Europejska zaprezentowała w poniedziałek wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym rozwiązania, które mają ułatwić dostęp do kredytów dla rolników i przedsiębiorstw wiejskich. Model gwarancji kredytowych ma m.in. służyć młodym rolnikom.

- Instrument gwarancyjny dla rolnictwa stworzony przez EBI i zaprezentowany dzisiaj może być natychmiast przyjęty i wykorzystany przez państwa członkowskie - mówił unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan podczas odbywającej się w Brukseli debaty, na której przedstawiono te rozwiązania.

Dla kogo pieniądze?

Nowy instrument ma poprawić dostęp do środków finansowych tym rolnikom, którzy chcą inwestować w wydajność swoich gospodarstw, marketing, czy inne działania. Państwa członkowskie UE, chcące wykorzystać możliwości oferowane przez EBI, będą mogły opracować instrumenty finansowe, które następnie będą oferowane w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.

To zupełnie nowe podejście, dotychczas bowiem rolnicy w ramach unijnych programów mogli liczyć głównie na dotacje. KE ma nadzieję, że dzięki gwarancjom kredytowym uda się uruchomić wiele inwestycji na wsi.

- Możemy wykorzystać pieniądze generowane przez te instrumenty finansowe do uruchomienia dużych inwestycji niezbędnych do restrukturyzacji sektora mlecznego w związku z zakończeniem kwotowania mleka, pomocy młodym rolnikom w rozpoczęciu kluczowych inwestycji, czy pomocy rolnikom i leśnikom w zakupie sprzętu do efektywniejszego korzystania z zasobów - wskazywał komisarz.

Atrakcyjne koszty

Warunki pożyczek w ramach nowych instrumentów będą różne w zależności od kraju członkowskiego, ale KE spodziewa się, że ich koszty będą atrakcyjne dla kredytobiorców. Dotychczasowe doświadczenia z podobnych programów realizowanych np. w Rumunii pokazują, że rolnicy, którzy nie mieliby szans na kredyt, otrzymywali go dzięki gwarancji na zasadach rynkowych.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich państwa członkowskie UE i regiony mogą włączać instrumenty finansowe (np. fundusze gwarancyjne) w swoje wieloletnie programy rozwoju obszarów wiejskich. Warunkiem jest jednak wskazanie wcześniej użyteczności takiego działania. Do tej pory stolice bardzo skromnie z tej możliwości korzystały, według KE głównie ze względu na brak wiedzy o takich rozwiązaniach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane