• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: PiS

Jan Rokita: Macierewicz to człowiek twardej ręki. To bardzo wybitna osobowość

Rokita: Antoni Macierewicz to bardzo wybitna osobowość Odtwórz: Rokita: Antoni Macierewicz to bardzo wybitna osobowość
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Rokita: Macierewicz jest człowiekiem twardej ręki | Video: Rokita: Antoni Macierewicz to bardzo wybitna osobowość

- Antoni Macierewicz to bardzo wybitna osobowość. Jego problem to olbrzymie skłonności do retorycznej przesady - ocenił Jan Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat. Były poseł Platformy Obywatelskiej recenzował w programie "Świat" skład rządu Beaty Szydło.

Jan Rokita stwierdził, że nie jest zaskoczony składem nowego rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- Od paru dni było wiadomo, że nominacje Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego będą miały miejsce. W czasie kampanii wyborczej Beata Szydło opatrzyła kandydaturę na szefa MON dla Jarosława Gowina słowem "prawdopodobnie". Od kiedy to usłyszałem, to wiedziałem, że Gowin nie będzie ministrem obrony narodowej - powiedział Jan Rokita.

Wybitna osobowość

- Każdy, kto zna trochę kulisy polityki wiedział, że akcja z nominacją Gowina, była akcją prezesa Kaczyńskiego, a nie pani Szydło. Pani Szydło ją tylko wykonała. Kaczyński uważa, że wojskowość jest mocno zdegradowana i wymaga mocnej ręki, a Macierewicz jest człowiekiem twardej ręki. To bardzo wybitna osobowość. Problem polega na tym, że on ma olbrzymie skłonności do retorycznej przesady - dodał.

Zdaniem komentatora nie było również wątpliwości, że Mariusz Kamiński zostanie koordynatorem służb specjalnych.

- Jarosław Kaczyński nigdy nie robił złudzeń, że ma inną kandydaturę. Ilość aktów strzelistych pod adresem Kamińskiego o zaufaniu bezgranicznym, że to człowiek o uczciwości najwyższej, dość jednoznacznie wskazywała na to, jakie będą tego konsekwencje. Nie sądzę, że tutaj można mówić o jakimkolwiek oszustwie. Kaczyński nie robił w tej sprawie żadnych dwuznaczności - uważa Rokita.

Komentator TVN24 BIŚ przypomniał jednak, że Jarosław Kaczyński, dokonując tego wyboru, pamiętał o ryzyku, jakie niesie za sobą możliwość uprawomocnienia się wyroku wobec Kamińskiego, co oznaczałoby 10-letni zakaz sprawowania funkcji publicznych dla byłego szefa CBA. Zdaniem Rokity prezes PiS uważa, że to ryzyko jest minimalne.

- To ryzyko, które podjął Kaczyński. Ryzyko polegające na tym, że toczy się proces Kamińskiego, w którym zapadł wyrok. Jeżeli wyrok się uprawomocni, to Kamińskiego może dotknąć zakaz piastowania funkcji publicznych, który jest bezwzględny i nie zależy od żadnej decyzji władzy - mówił. - Kaczyński zakłada, że ryzyko zapadnięcia takiego wyroku jest nikłe, bo sprawa jest co najmniej wątpliwa, a sędziowie w nowych warunkach politycznych raczej nie będą skłonni do wydawania takich wyroków (…) zarzuty wobec Kamińskiego są czysto polityczne - dodał Rokita.

Syn marnotrawny

Rokita uważa, że wyjątkową sytuacją jest kandydatura Zbigniewa Ziobry na stanowiska szefa resortu sprawiedliwości. - Ziobro opuścił Kaczyńskiego w trudnych chwilach. To jest sytuacja wyjątkowa. Kaczyński mówi o Ziobrze jak o synu marnotrawnym. Mówi o nim z miłością, jakby wrócił ktoś, kto był niemal jego dzieckiem politycznym - komentował.

Prezydent notariuszem

Jan Rokita, komentując ogłoszenie składu rządu przed oficjalnym powierzeniem Beacie Szydło misji jego tworzenia stwierdził, że „prezydentowi Dudzie pokazano jego miejsce w szeregu”.

- Konstytucja w sytuacji, w której jest jedna partia, która wygrywa wybory, przewiduje dla prezydenta rolę notariusza i nic więcej - mówił Jan Rokita.

Dodał również, że "pani Szydło jest ewidentnie politycznie słabsza od szeregu swoich ministrów”. - Pani premier jest z drugiego politycznego szeregu - zaznaczył komentator TVN24 Biznes i Świat.

Kryzys maltański

Zdaniem Rokity najlepszym rozwiązaniem "problemu maltańskiego" byłaby obecność na szczycie premier Ewy Kopacz.

- Można zrobić tak, żeby dymisja była złożona wcześniej czy później – mówił Rokita. Zaznaczył jednak, że  „sytuacja Kopacz na szczycie będzie nieprzyjemna, bo jej opinie nie będą już miały większego znaczenia”.

Program "Świat" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (24)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_sikorski
Widać, że Rokita liczy na jakąś propozycję ze strony PiS bo jego wypowiedzi i oceny są zdecydowanie stronnicze, nieobiektywne.
Kopacz zwyczajnie nie ma już mandatu politycznego aby reprezentować Polskę na Malcie - przegrali wybory i odchodzi. Nowa ekipa bierze "odpowiedzialność".
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
qhen
niesamowity facet. Badał katastrofe, zna jezyk inków,Zna metody polowań siuksów, techniki tropienia po sladach irokezów. Zagina czasoprzestrzen. Jest mistrzem konfabulacji. zna Napoleona a Szwedzkie fiordy to mu jedzą z reki.
 • 3
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PBatyra
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mirage
Będzie ciekawie, jak sąd nakaże stawić się Kamińskiemu do więzienia. Może wtedy mianują go szefem więziennictwa i w ten sposób odbędzie karę?
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane