• rozwiń
  • WIG20 2338.20 +0.79%
  • WIG30 2671.62 +0.87%
  • WIG 59814.26 +0.78%
  • sWIG80 11575.73 +0.61%
  • mWIG40 4089.33 +0.89%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rodzina 500 plus

Próg 500 plus do zmiany? Minister mówi o warunkach

Minister Rafalska o podniesieniu kryterium dochodowego w 500 plus Odtwórz: Minister Rafalska o podniesieniu kryterium dochodowego w 500 plus
Minister Rafalska o podniesieniu kryterium dochodowego w 500 plus "Źródło: Radiowa Jedynka"

Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium dochodowe upoważniające do świadczenia Rodzina 500 plus musi być podniesione - powiedziała w czwartek minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Minister podsumowywała w czwartek na konferencji prasowej ostatnie trzy lata w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dziennikarze pytali ją między innymi o plany resortu i o priorytety. Odpowiadając, Rafalska mówiła, że wyzwaniem jest sytuacja na rynku pracy.

- Chcemy, by zostały przyjęte nowe rozwiązania, które odpowiedzą na nowe wyzwania na rynku pracy, a więc nowa ustawa o rynku pracy - powiedziała. Wymieniła też poprawę sytuację osób niepełnosprawnych i osób samotnie wychowujących dzieci.

Zmiany w 500 plus

W tym kontekście minister rodziny i pracy mówiła też o świadczeniu Rodzina 500 plus. Przypomniała, że "po pierwszym roku funkcjonowania został on gruntownie oceniony, bo był przegląd systemu wsparcia". - Już było wiele zmian, które usprawniało, zmieniało i uszczelniało też ten system. I na pewno staniemy wobec konieczności zweryfikowania kryterium dochodowego, jak będziemy mieli zrobione analizy finansowe, to z całą pewnością poinformujemy państwa - zapowiedziała.

- Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia Rodzina 500 plus, a więc jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 roku też analizujemy - powiedziała Rafalska.

W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Zgodnie z zapewnieniami minister w następnych latach będzie kontynuowany również program Dobry start - 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów.

Emerytury matczyne

Jednocześnie zapowiadając, że 1 marca 2019 roku zaczną obowiązywać tak zwane emerytury "matczyne". -Tak jak zapowiadałam wcześniej 1 stycznia nam się nie uda. Mamy 2 miesięczne opóźnienie, ale myślę, że 1 marca emerytury matczyne wejdą w życie - powiedziała Rafalska. MRPiPS szacowało koszt - wprowadzenia minimalnych emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci - dla budżetu państwa na 8,74 mld zł w ciągu 10 lat.

Szefowa MRPiPS przypomniała, że od 1 stycznia będzie obowiązywał tak zwany solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych.

- Chcemy budować nowoczesny system wsparcia osób niepełnosprawnych, system, który uzupełniałby te systemowe braki. Mówimy tu o wsparciu osób niepełnosprawnych i rehabilitacji społecznej, zawodowej, ale też leczniczej i o promowaniu rozwiązań nowatorskich - powiedziała Rafalska.

Wyższe emerytury

Szefowa resortu rodziny mówiła także o szeregu programów skierowanych do seniorów.

- Niemal pół miliona osób skorzystało z przywróconego wieku emerytalnego. Ale podkreślam, nie ma obowiązku przejścia na emeryturę w wieku 60 i 65 lat, to minimalny wiek i Polacy mądrze tym zarządzają. Idą na emeryturę w momencie, który ich zdaniem jest najwłaściwszy - wskazała.

Minister przypomniała, że w 2019 roku planowany jest nowy mechanizm waloryzacji rent i emerytur, wzrost minimalnych emerytur i rent do 1100 zł, a najmniejsza waloryzacja będzie na poziomie 70 zł. - Nikt podczas waloryzacji w 2019 roku niczego nie traci, bo pojawiają się takie informacje, że podwyżka niższych świadczeń odbywa się kosztem osób, które mają długoletni staż pracy. Nieprawda. Nikt przy tej waloryzacji nie traci - podkreślała.

Rafalska podkreśliła, że resort uruchomił lub kontynuuje wiele programów, które mają tworzyć warunki dla rozwoju aktywności osób starszych, otaczać ich opieką i wspierać seniorów w codziennym życiu. Podniosła, że planowana jest między innymi nowa odsłona programu "Senior plus", służącego rozbudowie sieci dziennych domów opieki i klubów dla osób starszych. Wymieniła także program "Opieka 75 plus", którego celem jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marcinq22
500+ A CENY WSZYSTKIE SZYBKO ROSNĄ W ZASTARSZAJĄCYM TEMPIE
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane