• rozwiń

Temat: PiS

Rekord 500 plus. Sprawdź, gdzie najszybciej dostaniesz pieniądze na dzieci

Rekord 500 plus. Sprawdź, gdzie najszybciej dostaniesz pieniądze na dzieci
Foto: Shuttertsock Foto: Rodzina 500 plus. Ile wypłaconych pieniędzy

Najwięcej decyzji w sprawie przyznania świadczenia 500 plus podjęto w województwie świętokrzyskim (ponad 77 proc.) - powiedziała w poniedziałek rano szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Oznacza to, że samorządy w tym regionie najsprawniej obsługują rządowy program Rodzina 500 plus. Szefowa resortu zaapelowała do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły wypłaty związane z realizacją programu 500 plus.

Kolejnymi województwami, które mają największy odsetek wydanych decyzji w stosunku do złożonych wniosków - ponad 70 proc. - są: lubuskie, zachodniopomorskie, podlaskie, lubelskie i opolskie, wg danych na koniec maja.

Na końcu tego rankingu są województwa: śląskie (57 proc.), małopolskie (58 proc.), mazowieckie i dolnośląskie (po 60 proc.).

Wypłacajcie pieniądze

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazała, że to, iż samorządy mają trzy miesiące na wydanie decyzji, nie znaczy, że nie mogą, i nie powinny robić tego wcześniej.

Rafalska powiedziała, że wiele rodzin wyraża niepokój, iż nie mogą realizować planów wakacyjnych w związku z tym, że - zgodnie z informacjami, jakie do nich docierają - wypłaty nastąpią dopiero w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.

- Apeluję do samorządów, żeby usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły również płatności. Nie ma żadnych powodów i żadnych przyczyn po stronie rządowej, żeby opóźniać opłaty, jeśli są wydane decyzje - powiedziała, dodając, że trzeba też przyspieszyć wydawanie decyzji.

W ocenie Rafalskiej w pierwszym etapie przyjmowania wniosków samorządy wykazały się dużą sprawnością. - Istotne było udrożnienie kanału elektronicznego składania wniosków - dodała.

Jak mówiła, obecnie samorządy są na trudniejszym etapie – wydawania decyzji i przepracowania wniosków. - Tu wychodzi sprawność organizacyjna, umiejętność poradzenia sobie z obsługą tych wniosków - oceniła.

Są pieniądze?

- Wydatki na program Rodzina 500 plus są absolutnie niezagrożone; widać to bardzo wyraźnie z realizacji dochodów podatkowych - zapewnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, podsumowując w poniedziałek pierwsze dwa miesiące funkcjonowania programu.

Poinformował, że od stycznia do kwietnia br. w stosunku do roku 2015 tego samego okresu, wzrost dochodów podatkowych jest na poziomie 3,8 mld zł. - Jest to już ponad połowa zaplanowanej rocznej kwoty wzrostu dochodów podatkowych - zaznaczył Kowalczyk.

- Widać bardzo wyraźnie, z realizacji dochodów podatkowych, że wydatki są absolutnie niezagrożone - podkreślił minister. - Budżet jest bezpieczny i tych środków finansowych starczy - zapewnił.

Co w programie?

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.

Świadczenia wypłacane są przez samorządy. Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.

Czytaj więcej na temat Rodzina 500 plus.

Zobacz. Polacy składają wnioski na 500 plus. Gdzie jest ich najwięcej?

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane