• rozwiń

Agenci CBA weszli do siedziby PZU. Prezes złożył doniesienie na wiceprezesa

Agenci CBA weszli do siedziby PZU. Prezes złożył doniesienie na wiceprezesa
Foto: tvn24 Foto: RMF FM: Agenci CBA weszli do siedziby PZU

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację dot. jednego z dużych projektów informatycznych PZU. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie - poinformował w czwartek Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Według informacji "Gazety Polskiej Codziennie" wizyta CBA w centrali największego ubezpieczyciela w Polsce to efekt zawiadomienia, które na początku czerwca złożył sam prezes Michał Krupiński.

Skierował on doniesienie do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, a także szefa CBA Ernesta Bejdy doniesienie, które jest oparte o raport renomowanej firmy audytorskiej z 2007 roku.

Ogromne straty

- Audytorzy wskazywali, że zakup systemu informatycznego "Graphtalk" mógł narazić firmę na stratę około 200 milionów - mówi dziennikarzowi portalu tvn24.pl Robertowie Zielińskiemu osoba znająca sprawę.

Sam przetarg miał miejsce w 2004 roku. Wygrały go firmy CSC i Prokom Software, który należał wtedy do najbogatszego Polaka Ryszarda Krauze.

Jak napisali dziennikarze "Gazety Polskiej Codziennie" w zawiadomieniu znajduje się szczegółowa lista osób odpowiedzialnych za realizację i nadzór nad projektem "Graphtalk". Jedną z nich jest Dariusz Krzewina, obecny prezes PZU Życie i członek zarządu PZU.

To oznacza, że prezes całej grupy Michał Krupiński złożył doniesienie dotyczące aktualnego wiceprezesa.

Konflikt na szczycie

W PZU trwa konflikt między prezesem Krupińskim, który jest związany z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą a ludźmi ministra skarbu Dawida Jackiewicza - mówi tvn24.pl zgodnie kilka osób, które znają sytuację największego polskiego ubezpieczyciela.

W środę po południu agenci CBA weszli weszli do siedziby PZU przy ul. Jana Pawła II, w celu zabezpieczenia dokumentacji dot. jednego z dużych projektów informatycznych - poinformował Kaczorek.

Z ustaleń, wynika, że spółka przekazuje funkcjonariuszom wszystkie dokumenty. - Na tę chwilę możemy potwierdzić, że służby państwowe zabezpieczyły dokumentację w spółce. PZU deklaruje pełną współpracę z właściwymi instytucjami celem pomocy w wyjaśnieniu sprawy - poinformowało biuro prasowe PZU.

- To pierwsze godziny tego postępowania, nie możemy ujawniać żadnych szczegółów - powiedział Kaczorek.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane