• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ministerstwo zdrowia idzie do prokuratury. Ważne ostrzeżenie przed zakupem "preparatu"

Niezwykły pomysł polskich lekarzy. Zorganizowali "chirurgię live" Odtwórz: Niezwykły pomysł polskich lekarzy. Zorganizowali "chirurgię live"
Niezwykły pomysł polskich lekarzy. Zorganizowali "chirurgię live" "Źródło: Fakty TVN"

Ministerstwo zdrowia ostrzega przed stroną internetową podszywającą się pod witrynę resortu. Oferuje ona zakup preparatu, który nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce. Resort zapowiada zgłoszenie sprawy do prokuratury.

"Ostrzegamy, że w sieci funkcjonuje strona internetowa, która podszywa się pod witrynę Ministerstwa zdrowia. Strona oferuje zakup preparatu w ramach Programu Państwowego na Zwalczenie Zachorowań Układu Mięśniowo-Szkieletowego (Stawów)" - czytamy w komunikacie, który znajduje się na stronie internetowej resortu.

"Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi sprzedaży produktów leczniczych i nie realizuje podanego na stronie programu, a oferowany preparat nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce" - podkreślono.

Resort dodaje, że na fikcyjnej stronie internetowej produkt reklamuje osoba podająca się za lekarza – tymczasem taka osoba w rzeczywistości nie figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy.

Do prokuratury

Minister zdrowia "w najbliższym czasie" zgłosi do prokuratury fakt istnienia strony. W komunikacie wyraża podejrzenie popełnienia przestępstwa internetowego (art. 286 i 287 kodeksu karnego). Grozi za to do 8 lat więzienia.

"Promowanie w mediach osób czy też tez o wątpliwej merytorycznej wiarygodności jest niezwykle groźne. Rozumiem potrzebę dyskusji i wolności wypowiedzi, ale pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach siła przekazu jest ogromna, nasze słowa, np. w sieci, pozostają już właściwie na zawsze, dlatego wszelkie wypowiedzi dotyczące zdrowia lub życia ludzi muszą być naprawdę wyjątkowo przemyślane i odpowiedzialne" - przypomina cytowany w komunikacie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Co powinno wzbudzić niepokój?

W komunikacie zwrócono także uwagę na to, co na fałszywej witrynie powinno wzbudzić niepokój pacjentów:

1. Sprzedaż produktów – żadna strona administracji rządowej nie prowadzi sprzedaży produktów.

2. Brak "gov.pl" w adresie strony – każda strona administracji rządowej założona jest na domenie gov.pl. Fałszywe strony nie zawierają jej w swoim adresie.

3. Błędne oznakowanie strony – strona internetowa urzędu powinna zawierać prawidłowe logo danej jednostki.

4. Niedziałające treści – zakładki strony internetowej powinny zawierać odpowiednią merytorycznie treść.

5. Brak danych kontaktowych – na stronie internetowej powinny być dane kontaktowe do danej jednostki administracji publicznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane