• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Wybitni studenci bez wsparcia. Resort nauki zawiesił nabór do programu

Wybitni studenci bez wsparcia. Resort nauki zawiesił nabór do programu
Foto: sxc hu Foto: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiesiło nabór do rządowego programu "Studia dla wybitnych"

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiesiło nabór do rządowego programu "Studia dla wybitnych" - podano w poniedziałek na stronie resortu nauki. Program, przyjęty przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.

Decyzję ministerstwa pozytywnie ocenili zarówno przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś, jak i przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Mrozek.

"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprzejmie informuje, iż z dniem 28 grudnia 2015 r. zawieszony zostaje nabór do rządowego programu udzielania pomocy finansowej na pokrycie kosztów związanych z kształceniem w zagranicznych uczelniach pod nazwą >>Studia dla wybitnych<<" - głosi komunikat.

Ministerstwo nie podało daty ponownego uruchomienia naboru, a jedynie zapowiedziało, że informacje na ten temat "zostaną zamieszczone na stronie MNiSW".

Na pytanie PAP o powody takiej decyzji, biuro prasowe MNiSW wyjaśniło, że "sam projekt, a także sposób jego realizacji, wzbudzał wątpliwości w polskich środowiskach naukowych, dlatego też MNiSW rozpocznie w najbliższych dniach konsultacje w celu wypracowania optymalnych rozwiązań".

Jak zaznaczono w odpowiedzi MNISW, "dotychczasowe działania nie zostaną zaprzepaszczone". Decyzja o zawieszeniu naboru pozwoli wypracować zaś lepsze procedury i zasady przyjmowania wniosków i kierowania na studia w ramach programu.

"Ponieważ działanie programu jest regulowane rozporządzeniem Rady Ministrów, zatem jego ewentualne zmiany wymagają długotrwałych procedur. Dlatego też, aby nie wzbudzać rozczarowania wśród osób, które mogłyby złożyć w najbliższym czasie aplikacje, postanowiono zawiesić nabór do czasu wypracowania optymalnych rozwiązań" - poinformował resort.

Z informacji biura prasowego MNiSW wynika, że do tej pory do ministerstwa nie wpłynął żaden wniosek aplikacyjny. "Resort odebrał natomiast bardzo dużą liczbę pytań oraz wątpliwości" - poinformowano.

Założenia programu

Nabór do programu ogłoszono na początku listopada br. Resort nauki zapowiadał wtedy, że nabór potrwa do końca marca 2016 r.

Ustanowienie programu wynikało z nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie w czerwcu 2015 r. Nowelizacja ta była odpowiedzią na zobowiązania z expose premier Ewy Kopacz.

Program "Studia dla wybitnych" miał zapewnić szczególnie uzdolnionym studentom sfinansowanie z budżetu państwa studiów magisterskich na najlepszych uczelniach na świecie.

- Dobrze się stało, że ministerstwo wstrzymuje nabór do tego programu. Opinia KRASP dla tego projektu była od początku negatywna - stwierdził przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś. Dodał, że zanim uruchomiono program, rektorzy długo dyskutowali z ówczesnymi władzami ministerstwa, by programu tego nie uruchamiać. - Ten program nie wydawał nam się dobry dla naszego kraju - przyznał.

Mała gwarancja

KRASP zależało raczej na tym, by znaleźć inne możliwości i sposoby, aby coraz większa liczba polskich studentów uzyskiwała coraz większe doświadczenie międzynarodowe. - A w ramach programu >>Studia dla wybitnych<< tylko części studentów opłacane miałoby być pełne wykształcenie w ramach danego cyklu na uczelniach zagranicznych. I mała byłaby gwarancja, że te osoby miałyby do Polski wracać - ocenił przewodniczący KRASP.

Według niego warto byłoby w większym stopniu finansować szkolnictwo wyższe w Polsce. Prof. Banyś zwrócił też uwagę, że polscy studenci - jeśli są wybitni - mają możliwość uzyskiwania stypendiów zagranicznych, np. na Oksfordzie czy Harvardzie. - To dobrze, że rekrutacja do programu jest wstrzymana - podsumował.

Podobnego zdania był przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Mrozek. - Ta wiadomość nas nie martwi – powiedział. - Można nawet powiedzieć, że to bardzo racjonalna decyzja - dodał.

Mrozek przypomniał, że przedstawiciele Parlamentu Studentów RP w toku prac nad nowelizacją zwracali uwagę, że pieniądze, jakie otrzymuje uczestnik programu są bardzo duże - mogą wynieść nawet 200–300 tys. zł – a nie ma żadnej gwarancji, że laureat programu pieniądze te państwu jakoś zwróci. - Tak więc z naszej perspektywy wstrzymanie naboru do tego programu nie jest wcale negatywną wiadomością - ocenił.

Dla kogo program?

Program przeznaczony był dla absolwentów studiów licencjackich oraz wybitnych studentów, którzy ukończyli III rok jednolitych studiów magisterskich i zostali przyjęci na którąś z najlepszych zagranicznych uczelni.

Laureaci mieli otrzymywać pieniądze na pokrycie kosztów czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń. Świadczenia te miały być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uczestnicy programu mieli być zwolnieni ze zwrotu udzielonego im wsparcia, gdy w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni przepracowaliby w Polsce łącznie 5 lat, odprowadzając przez ten okres składki na ubezpieczenia: społeczne i zdrowotne. Zwolnienie miało dotyczyć także tych, którzy ukończą w Polsce studia doktoranckie. Ponadto, uczestnicy programu nie musieli zwracać pomocy w przypadku, gdyby nie podjęli lub nie ukończyli studiów – z przyczyn od nich niezależnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (33)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
paptom1
studenci co glosowali na pis to dostali prezent
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jakub_kluczyk
Bardzo dobra decyzja. Od otwarcia granic państwo przeżywa drenaż mózgów a zakazanie bezpłatnego studiowania równolegle kilku kierunków połączone z tym programem, przyspieszyło i zwiększyło ten problem. Nie można wydawać pieniędzy państwowych na wzrost potęgi obcych krajów - to jest samobójstwo ekonomiczne.
 • 0
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
blackcode
Oczywiscie, niech studiuja na krajowych uczelniach to beda takimi miernotami, z papierkiem z uczelni,jak: prezydent, prezes, czy ten minister w "trojcy jedyny"(prokurator, sedzia i obronca w jednej osobie).
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
obserwatoro
Kandydat na urząd prezydenta już podczas kampani do imigrantów powiedział nie wracajcie do POlski a teraz jak za PRL nie możecie wyjeżdżać niedouczonymi lepiej sterować. Teraz czas na likwidację uczelni,szkół średnich zostaną tylko podstawówki do 5 klasy.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Smith John Smith
PiS doszedł do władzy. Nastały czasy promowania miernot, które mizernie wypadają na co dzień, a co dopiero w porównaniu do wybitnych jednostek.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
karkadiusz
Pomysl by nazdolniejszych wysylac za granice i za to jeszcze placic to byl kolejny idiotyzm zakompleksionych lewakow.
 • 0
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Beefi
Lepiej trzymać wszystkich w ciemnocie ale za darmo.Po co poszerzać wiedzę i uczyć się czegoś nowego.Nie potrzebujemy jakichś tam durnych renomowanych zagranicznych uczelni i naukowców bo przecież sami wszystko wiemy i nikt nam nie podskoczy.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zbigniew_lankosz
 • 10
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane