• rozwiń
  • WIG20 2190.63 +0.70%
  • WIG30 2523.41 +0.94%
  • WIG 56613.12 +0.53%
  • sWIG80 11459.48 -0.80%
  • mWIG40 3944.81 +1.81%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:36

Dostosuj

Rząd bierze się za internetowych bukmacherów. "Sytuacja patologiczna"

Rząd bierze się za internetowych bukmacherów. "Sytuacja patologiczna"
Foto: Shutterstock Foto: Zagraniczne firmy bukmacherskie, niepłacące u nas podatków, opanowały nawet 90 proc. polskiego rynku zakładów

W niedługim czasie damy odpowiedź, jak walczyć z nielegalnymi stronami z grami hazardowymi umieszczonymi na serwerach zagranicznych - zadeklarował wiceminister finansów i szef Służby Celnej Marian Banaś podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji sportu.

Legalnie, na podstawie licencji Ministerstwa Finansów, w internecie działa na polskim rynku tylko pięciu bukmacherów: STS, Fortuna, Millenium, E-toto i Totolotek, którzy płacą w Polsce podatki.

Patologiczna sytuacja

Tymczasem, według raportu Najwyższej Izby Kontroli zagraniczne firmy bukmacherskie, nie płacące u nas podatków, opanowały nawet 90 proc. polskiego rynku zakładów. Członkowie komisji chcieli więc wiedzieć, jakimi narzędziami prawnymi dysponuje resort finansów i co faktycznie robi, by przeciwdziałać nielegalnemu hazardowi w internecie.

- Ja podzielam pogląd, który tutaj został wypowiedziany, że mamy do czynienia ze swego rodzaju sytuacją patologiczną, jeśli chodzi o te strony internetowe obsługiwane przez serwery zagraniczne. W związku z czym dokonujemy bardzo głębokiej i pełnej analizy, aby temu przeciwdziałać. I myślę, że w niedługim czasie damy na to odpowiedź - mówił wiceminister Marian Banaś.

Przekonywał posłów, że celnicy odnieśli "pełen sukces", jeśli chodzi o zwalczanie nielegalnych stron umieszczonych na polskich serwerach, jednak - jak mówił - brakuje instrumentów, by wprowadzić blokadę w wypadku stron na serwerach zagranicznych.

Przepis bez zastosowania

Posłowie i obecni na posiedzeniu komisji eksperci pytali przedstawicieli resortu finansów, dlaczego nie wykorzystuje jednego z przepisów Prawa telekomunikacyjnego, który nakazuje przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu na żądanie uprawnionych podmiotów niezwłoczne blokowanie połączeń telekomunikacyjnych lub przekazów informacji, jeżeli "połączenia te mogą zagrażać obronności, bezpieczeństwu państwa oraz bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu".

Arkadiusz Łaba z Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier MF przekonywał, że przepis ten dotyczy najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, takich jak terroryzm i w tym wypadku nie może znaleźć zastosowania.

Grzegorz Janik (PiS) zwrócił uwagę, że być może dopisanie do tej listy przestępstw podatkowych pozwoliłoby wykorzystać ten przepis do walki z nielegalnymi stronami hazardowymi.

Z kolei szef komisji Ireneusz Raś (PO) zauważył, że gracze często świadomie wybierają nielegalne zagraniczne strony, gdyż opłaty na nich są niższe niż na legalnych polskich stronach. Choć w myśl polskiego prawa udział w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym jest zagrożony wysoką karą pieniężną (od 560 zł do 16.128.000 zł), albo karą pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie, to w praktyce gracze karani są rzadko i nie stanowi to środka odstraszającego.

Zablokują konta bankowe?

Raś wskazał także, iż kilka krajów, np. Belgia, z dobrymi efektami blokuje zagraniczne strony. Zwrócił także uwagę na nową metodę walki z nielegalnym hazardem w internecie, jakim jest blokowanie kont bankowych.

- Wydaje mi się, że ta metoda mogłaby być w wielkim stopniu skuteczna, gdybyśmy ją zastosowali, oczywiście przy zastosowaniu rozmaitych technicznych informacji dla gracza, choćby takich, że gra na stronie nielegalnej. Bo jeśli gracz musiałby zdjąć tzw. kurtynkę, żeby dostać się na stronę nielegalnego operatora, to także Służbie Celnej dałaby ta osoba możliwości, żeby podjąć odpowiednie działania - mówił Raś.

Zapowiedział także zorganizowanie przez komisję konferencji poświęconej temu tematowi, która pozwoli przedyskutować możliwe rozwiązania i poznać zagraniczne sposoby na walkę z nielegalnym hazardem w internecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ZjadaczTroli
90% polskiego rynku zakładów przez 8 lat nie płaci podatków... powoli zaczynam rozumieć dlaczego opozycja ma takie poparcie u koncernów zagranicznych. Wracając do tematu, już pieniążki się znalazły na 500+ oraz na tanie mieszkania a co zrobiła Koalicja PO/PSL przez 8 lat ? hmm ? stadion czy autostrada ? ha ha
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
To bez sensu. Internet to jak wyjazd za granicę. Cudza strona, komputer hosta, znajduje się na terytorium obcego państwa. Wystarczy prosty trick (program), by i tak uzyskać dostęp do tej strony, jeżeli jest blokowana przez lokalnych dostawców. Oczywiście, urzędnicza pazerność działa poza granicami sensu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane