• rozwiń

Temat: Podatki

Przegląd prasy: Nadchodzi koniec deklaracji VAT

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VAT Odtwórz: Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VAT
Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VAT "Źródło: tvn24"

Skarbówka dowie się wszystkiego o firmie bez miesięcznych i kwartalnych formularzy - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Finansów planuje likwidację VAT-owskich deklaracji. Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów, potwierdził że resort pracuje nad takim rozwiązaniem.

Informacje z Jednolitego Pliku Kontrolnego

Fiskusowi wystarczą uzyskiwane od przedsiębiorców informacje z Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli elektronicznej formy ewidencji VAT. W przyszłym roku będą go już składać wszystkie firmy - czytamy w gazecie.

Deklaracje VAT nie znikną jednak od razu. Ministerstwo rozważa ich likwidację najwcześniej 1 stycznia 2019 roku. Musi się przekonać, jak będzie funkcjonować JPK, gdy zaczną go wysyłać wszystkie firmy. Ministerstwo chce w tej sprawie zasięgnąć opinii przedsiębiorców. Do 7 sierpnia zainteresowani (organizacje gospodarcze, branżowe, ale też osoby prywatne) mogą przesyłać swoje propozycje w sprawie usprawnienia Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Już teraz jednak wiadomo, że przedstawiciele przedsiębiorstw są "za". - To słuszny kierunek, po co składać deklaracje, skoro dużo więcej danych jest w JPK - mówi w rozmowie z "Rz" Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, członek Rady Podatkowej i Konfederacji Lewiatan. - Nie ma sensu dublować informacji przesyłanych skarbówce, to zbędna biurokracja - dodaje Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jaku5
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kaktus11a
a po co ma byc latwo, szybko i przejrzyscie? za co by kontrole kary nakladaly? z czego by panstwo zylo?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane