• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Grasz w internecie? To się może skończyć, gdy zablokują popularne strony

Zmiany na rynku hazardowym Odtwórz: Zmiany na rynku hazardowym
Zmiany na rynku hazardowym "Źródło: tvn24bis"

Ustawa hazardowa uderzy w nielegalne gry urządzane w sieci. Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów, grami na automatach są także gry na komputerach. "W odniesieniu do gier hazardowych urządzanych przez sieć Internet (...) wskazać należy, że prowadzenie takiej działalności objęte jest monopolem państwa" - napisał w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister Wiesław Janczyk.

W piątek na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat "w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, które dotyczą charakteru gier urządzanych na automatach".

Jak przypomniano, hazard to nie tylko jednoręki zabójca i może być uprawiany także przez internet. "Grami na automatach są także gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy" - czytamy w komunikacie.

A to oznacza, że wiele serwisów może mieć kłopoty.

Wątpliwości graczy

"Jeżeli powstaną jakiekolwiek wątpliwości, co do charakteru gry można się zwrócić z wnioskiem o opinię do ministra finansów. Chodzi przede wszystkim o to, że nikt inny, niż szef resortu nie może wydać wiążącej opinii" - wskazano.

Oprócz tego przepisy zrównują z grami na automatach gry, które opierają się na identycznych zasadach, a są urządzane przez internet. Jeżeli za wygraną można dostać nagrodę, czy to w formie gotówki czy inną nagrodę rzeczową. Tu bardzo istotny jest tzw. element losowości.

Jak tłumaczy resort finansów, charakter losowości istnieje, gdy wynik w grze jest dla gracza nieprzewidywalny.

"Wprowadzenie dodatkowych elementów o charakterze niehazardowym, np. pytań, które mają jedynie sugerować, że wygrana w grze jest zależna od wiedzy gracza, a nie od przypadku, nie zmienia faktu, że jest to gra na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, jeżeli zawiera w sobie element losowości" -  informuje komunikat.

Gry w społecznościowym serwisie

W interpelacji skierowanej pod koniec kwietnia do Ministerstwa Finansów poseł Jacek Wilk (Kukiz'15) wskazał, że "Facebook oferuje szereg gier odpowiadających zasadom gier na automatach". Wymieniając takie tytuły jak "Real Casino - Free Slots" lub "Slotomania Slot Machines".

Na pytania posła o ewentualne kary pieniężne oraz blokadę Facebooka odpowiedział z upoważnienia Mateusza Morawieckiego, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk.

Jak wyjaśniał, w przypadku, gdy dane przedsięwzięcie spełnia ustawowe przesłanki do uznania go za grę hazardową, to takie podlega ono przepisom ustawy. "W odniesieniu do gier hazardowych urządzanych przez sieć Internet (...) wskazać należy, że prowadzenie takiej działalności objęte jest monopolem państwa" - podkreślił. To znaczy, że prowadzić je może tylko jednoosobowa spółka Skarbu Państwa - Totalizator Sportowy.

Zdaniem przedstawiciela resortu przyjęte w ustawie hazardowej rozwiązania wyposażają organy w narzędzia walki z nielegalnymi grami hazardowymi urządzanymi w sieci. Służyć ma temu prowadzenie specjalnego "Rejestru domen służących oferowaniu gier hazardowych niezgodnie z ustawą o grach hazardowych".

Blokowanie stron internetowych

To jednak nie wszystko. Wprowadzono bowiem dwa przepisy wprowadzające możliwość blokowania stron internetowych nielegalnych operatorów, jak również zakazu świadczenia usług płatniczych w wypadku domen wpisanych do wspomnianego rejestru.

Na razie nie wiadomo, czy resort finansów sięgnie po najmocniejsze środki.

"W odniesieniu do portalu społecznościowego Facebook podjęte zostały stosowne czynności sprawdzające" - wskazał Wiesław Janczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Jak dodał, "uzyskany i zabezpieczony w ich wyniku materiał, zostanie poddany analizie celem podjęcia ewentualnych dalszych działań zgodnie z obwiązującą ustawą o grach hazardowych".

ZOBACZ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ

Postanowiliśmy zapytać resort o to, czy od momentu udzielenia odpowiedzi na interpelację posła Wilka podjęto dalsze kroki w tej sprawie, jednak nie otrzymaliśmy informacji do momentu opublikowania artykułu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane