• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Rząd chce zachęcać Polaków do "elektryków". Ale resort finansów ma obawy o budżet

Polskie elektryczne auto coraz bliżej Odtwórz: Polskie elektryczne auto coraz bliżej
Polskie elektryczne auto coraz bliżej "Źródło: TVN24 BiS"

Ministerstwo Finansów martwi się o skutki ustawy, dzięki której po polskich drogach ma wkrótce jeździć milion samochodów na prąd. Resort chce ponownej analizy skutków dla budżetu związanych z wprowadzeniem projektowanych rozwiązań prawnych.

W przygotowanym przez Ministerstwo Energii i zaprezentowanym w kwietniu projekcie ustawy przewidziano m.in., że pojazdy elektryczne objęte będą zerową stawką akcyzy. Dodano, że projekt ustawy przewiduje dokonania wyższego odpisu z tytułu zużycia pojazdu w przypadku przedsiębiorców. Ta ustawa ma zachęcić Polaków do przesiadania się na "elektryki".

MF się boi

Ministerstwo finansów ma jednak obawy, że przez podatkowe zachęty ucierpieć może budżet.

"Ww. projekt przewiduje bardzo duże skutki dla sektora finansów publicznych, w tym budżetu państwa. Ministerstwo Finansów – nie negując celu i zasadności wprowadzenia ww. projektu – pragnie zauważyć, iż projekt ten, tak jak inne nowatorskie przedsięwzięcia obarczony jest ryzykiem wpisanym w samą jego istotę – jako zagadnienia dotyczącego zdarzeń przyszłych, niepewnych. W związku z tym, z uwagi na aktualną, jak i prognozowaną sytuację finansów publicznych oraz wobec przewidywanych skutków finansowych związanych z wejściem w życie projektowanej regulacji, należałoby przedstawić bardziej szczegółowe informacje w zakresie źródeł danych, przyjętych założeń oraz dokonanych obliczeń" - napisał resort w opinii do projektu ustawy.

MF zwraca uwagę, że z uwagi na fakt zawieszenia w czerwcu 2014 r. przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu wobec Polski, jednak nie całkowitego jej uchylenia, Polska musi kontynuować działania konsolidujące finanse publiczne. Jeżeli Rada UE stwierdzi, że Polska nie podjęła skutecznych działań dla redukcji nadmiernego deficytu, może to doprowadzić do ograniczenia dostępu do środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w okresie programowania 2014-2020.

Ponowna analiza?

"Ze względu na wysokość wskazanych w OSR kwot – należy zwrócić uwagę na konieczność poddania ponownej analizie wysokości skutków finansowych związanych z wprowadzeniem projektowanych, nowych rozwiązań prawnych, w kierunku ich zminimalizowania dla budżetu państwa. Należy bowiem wskazać, iż zwiększenie wydatków budżetu państwa będzie możliwe pod warunkiem zgodności ze stabilizującą regułą wydatkową" - napisał resort finansów.

Elektryczne auta na godziny już w Polsce. Materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane