• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Przelew Czartoryskich pod lupą fiskusa. "Do ministerstwa docierały sygnały w tej sprawie"

Dworczyk o kupnie kolekcji Czartoryskich Odtwórz: Dworczyk o kupnie kolekcji Czartoryskich
Dworczyk o kupnie kolekcji Czartoryskich "Źródło: tvn24"

Fiskus zbada sprawę przelewu pieniędzy, które Fundacja Książąt Czartoryskich otrzymała z tytułu sprzedaży należącej do niej kolekcji - wynika z odpowiedzi na interpelację posłanki Nowoczesnej. Chodzi o 100 milionów euro, które zaraz po transakcji miały trafić na konto nowo powstałej Fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie, i ewentualne niedopełnienie zobowiązań podatkowych wobec polskiego Skarbu Państwa.

Pod koniec grudnia 2016 roku minister kultury Piotr Gliński podpisał z księciem Adamem Karolem Czartoryskim umowę w sprawie zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w tym "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. Zbiory zakupione za 100 mln euro liczą w sumie około 86 tys. obiektów muzealnych i około 250 tys. bibliotecznych.

Pytania o transfer środków

W sprawie sprzedaży kolekcji Platforma Obywatelska złożyła w kwietniu dwa zawiadomienia: do prokuratury i Centralnego Biura Administracyjnego. Fundacja poinformowała bowiem, że podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie.

Posłowie PO zwracali uwagę, że kolekcja Czartoryskich i tak - zgodnie z polskim prawem - nie mogła opuścić Polski.

Dodatkowo pod koniec kwietnia interpelację w tej sprawie do Ministerstwa Finansów skierowała Paulina Hennig-Kloska. Posłanka Nowoczesnej wskazała w niej, że "dokonany transfer środków do fundacji zagranicznej może wskazywać na zamiar obejścia polskiego prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych".

Jak zaznaczyła, "zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym Fundacja Książąt Czartoryskich mogłaby uzyskać zwolnienie z opłacenia podatku tylko wówczas, gdyby wydatkowała te środki finansowe na cele muzealne w Polsce, a obecnie wiemy, że już tego nie zrobi".

Parlamentarzystka zapytała między innymi, czy służby Krajowej Administracji Skarbowej objęły kontrolą skarbową transfer środków.

Fiskus przygląda się sprawie

W ostatnich dniach na stronie internetowej Sejmu pojawiła się odpowiedź Ministerstwa Finansów, której w imieniu resortu udzielił podsekretarz stanu Paweł Cybulski. Jak podkreślił, kwestie dotyczące indywidualnych rozliczeń podatników, jak również planowanych kontroli, objęte są tajemnicą skarbową.

Jednocześnie zaznaczył jednak, że "do Ministerstwa Finansów docierały sygnały i informacje medialne oraz z instytucji państwowych na temat aktywności Fundacji Czartoryskich w kontekście przekazania środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz Fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie". Ostatnie sygnały w tej sprawie miały pojawić się pod koniec marca.

Jak poinformowano, Ministerstwo Finansów - po przeanalizowaniu dostępnych danych i dokonaniu oceny prawnopodatkowej zgromadzonych materiałów, mającej na celu określenie ryzyka wystąpienia w Fundacji nieprawidłowości podatkowych - pod koniec kwietnia przekazało sprawę do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Następnie, celem dalszego procedowania, przekazano sprawę do naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego - wskazał Paweł Cybulski.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ram
Loading...
ram
Warto wiedzieć, że fundacja w rozumieniu prawa luksemburskiego to może być dalece nie to samo , co fundacja w rozumieniu prawa polskiego. Tej różnicy w tym konkretnym przypadku też warto się przyjrzeć dokonując oceny prawnej tego gigantycznego transferu środków.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
saneka
Bezpośrednio zapytam jaką prowizję otrzymała pis organizacja za transfer tych stu milionów Euro do Luksemburga , jako obywatel mam prawo zapytać
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane