• rozwiń
  • WIG20 2166.37 -1.22%
  • WIG30 2464.22 -1.15%
  • WIG 55956.57 -0.99%
  • sWIG80 11082.20 -0.85%
  • mWIG40 3920.41 -0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:53

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Renta socjalna w górę. Rząd przyjął projekt ustawy

Trwa protest rodziców niepełnosprawnych dzieci Odtwórz: Trwa protest rodziców niepełnosprawnych dzieci
Trwa protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych do wysokości renty minimalnej - poinformowała w czwartek wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło.

O tym, że rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych do wysokości renty minimalnej napisała na Twitterze Beata Szydło. Zgodnie z projektem świadczenie wzrośnie do kwoty 1029,80 złotych. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2018 roku, z mocą od dnia 1 czerwca 2018 roku.

Wyższe świadczenie

Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że renta została zrównana z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, co było postulatem wielu środowisk.

- Na pewno renta, która jest równa rencie minimalnej, zawsze jest przedmiotem największej troski rządu - powiedziała Rafalska

Odpowiedź na protest

Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z art. 4 ustawy o rencie socjalnej, przysługuje ona osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Podniesienia od czerwca 2018 roku renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, czyli do 1029,80 zł - jest jednym z zapisów Porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych zawartego we wtorek przez rząd i przedstawicieli części środowiska osób niepełnosprawnych.

Zrównania renty socjalnej z minimalną rentą wypłacaną przez ZUS domagają się protestujący od 18 kwietnia w Sejmie rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz ich podopiecznymi. Oprócz tego chcą m.in. wprowadzenia 500-złotowego comiesięcznego dodatku rehabilitacyjnego - bez kryterium dochodowego - dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane