• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Rekompensaty za wzrost cen prądu. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Stępiński o cenach energii Odtwórz: Stępiński o cenach energii
Stępiński o cenach energii "Źródło: tvn24bis"

Gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mają otrzymać rekompensaty za podwyżki cen prądu - zapowiada minister energii Krzysztof Tchórzewski. Kiedy rekompensaty zaczną obowiązywać? Czy warunkiem dopłaty do rachunku będzie złożenie wniosku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Zapowiedź rekompensat

W połowie listopada Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły rok od czterech kontrolowanych przez skarb państwa koncernów - PGE, Taurona, Enei i  Energi.

URE informował pod koniec listopada, że sprzedawcy energii elektrycznej wnioskują o średnio ponad 30-procentowe podwyżki taryf dla gospodarstw domowych w przyszłym roku, jednak we wtorek regulator wezwał koncerny do obniżenia propozycji taryfowych po zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, że koncerny są w stanie wygospodarować miliard złotych oszczędności.

Same podwyżki cen prądu szef ME tłumaczył rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2. Eksperci wskazywali też na rosnącą cenę węgla.

Pomysł wprowadzenia rekompensat, których szczegółowego projektu na razie ministerstwo nie przedstawiło, ma być realizacją rządowych zapowiedzi, że gospodarstwa domowe, czyli zwykli klienci, nie odczują w kieszeniach podwyżek. Choć pośrednio wzrost cen energii i tak może dotknąć nas wszystkich - w cenach chleba czy biletów.

Kto będzie mógł skorzystać?

Jak wynika z informacji Ministerstwa Energii, z pomocy skorzysta 15 milionów gospodarstw domowych.

Rekompensaty za wzrost cen prądu obejmą także małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające mniej niż 250 pracowników oraz takie, których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro).

Pozostałymi odbiorcami rekompensat będą między innymi hospicja, domy opieki społecznej, akademiki, internaty czy domy dziecka.

Wiceminister energii Tadeusz Skobel wyjaśniał, że z rekompensat wyłączone będą firmy, które korzystają z pomocy (publicznej) de minimis, a także podmioty, które mają wieloletnie umowy na dostawy prądu. Według resortu w tym ostatnim przypadku oferowane ceny za energię są "na tyle atrakcyjne, że nie zachodzi potrzeba wspierania ich w ramach tego sytemu".

Od kiedy rekompensaty?

Wiceminister Tadeusz Skobel wyjaśnił, że w przypadku gospodarstw domowych, rekompensaty będą naliczane "automatycznie". Z kolei w przypadku firm, będą one musiały wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

- Rekompensaty mają zacząć być wypłacane w kwietniu 2019 roku - wskazał wiceminister.

Rekompensaty obejmować będą okres od stycznia do grudnia 2019 r. – Dla gospodarstw domowych system ten nie będzie uciążliwy, a rekompensata naliczana będzie automatycznie w formie rabatu przez spółki energetyczne dostarczające energię – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tylko 2019?

Nie jest jasne, czy dopłaty do rachunków mają dotyczyć wyłącznie roku 2019 czy także lat kolejnych. Ministerstwo Energii wymijająco odpowiedziało na nasze pytanie w tej sprawie.

"10 grudnia minister energii przedstawił założenia projektu ustawy o rekompensatach. Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem zaproponowanych rozwiązań" - taką odpowiedź dostaliśmy z biura prasowego resortu.

Skąd pieniądze?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że powstanie nowy fundusz efektywności energetycznej i rekompensat, którego zadaniem będzie stworzenie "poduszki na ten trudny okres".

Ministerstwo wyjaśniło, że do funduszu rekompensat trafią środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, darowizny i zapisy oraz wpłaty z koncernów energetycznych posiadających powyżej 1 mln klientów.

We wtorek minister poinformował, że Komisja Europejska zgodziła się na sprzedaż przez rząd 55 mln starych (z lat 2007-2013) uprawnień do emisji CO2 i zasilenie tymi przychodami funduszu na rekompensowanie odbiorcom wyższych cen energii. Przychód z tego tytułu resort szacuje na 4 mld zł.

Minister Krzysztof Tchórzewski mówił także, że zwrócił się do spółek energetycznych, by te znalazły oszczędności, które mogłyby przeznaczyć na rekompensaty. W przyszłym roku ma być to około 1 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bokkal10
Nikt nie określił do kiedy będą obowiązywały podwyżki, W 2020 r zapłacimy wszystko łącznie z procentami od tych rekompensat.
Obym się mylił, tego sobie i wszystkim życzę.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
KP2015
A skąd będą pieniądze. Przecież rząd nie wytwarza ani złotówki a na dodatek słono kosztuje. Wszyscy za to zapłacimy w formie stale3 rosnących podatków.
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marassralas
Ty to wiesz, ja to wiem, wielu to wie, ale nadal WIĘKSZOŚĆ jest zbyt głupich by to pojąć. Jeszcze musimy spłacać obietnice rządu dla górników.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sobmar
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane