• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Nowe obowiązki dla właścicieli aut. O wysokości kar będzie decydowało "wiele czynników"

Nawet 1000 złotych kary za brak rejestracji samochodu Odtwórz: Nawet 1000 złotych kary za brak rejestracji samochodu
Nawet 1000 złotych kary za brak rejestracji samochodu "Źródło: TVN Turbo"

Od stycznia zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące właścicieli samochodów. Nawet tysiąc złotych kary będzie grozić osobom, które w ciągu 30 dni nie zgłoszą transakcji kupna lub sprzedaży pojazdu albo nie zarejestrują auta sprowadzonego z zagranicy.

Według wstępnych szacunków tylko w Krakowie liczba spraw rozpatrywanych w Wydziale Ewidencji Kierowców i Pojazdów zwiększy się po zmianie przepisów o 50-60 tysięcy rocznie i w urzędzie trzeba będzie zatrudnić od 6 do 8 nowych pracowników.

Obowiązek zgłaszania transakcji istniał już wcześniej, ale za jego niedopełnienie nikt nie był karany.

"Indywidualne postępowania"

- Obowiązek zgłoszenia ma i sprzedający, i kupujący samochód - mówił dziennikarzom dyrektor Wydziału Ewidencji Kierowców i Pojazdów w Urzędzie Miasta Krakowa Witold Krupiarz. Podkreślił, że 30-dniowy termin dotyczy tych, którzy zawrą transakcję po 1 stycznia.

Przepisy przewidują kary w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych. - Bardzo wiele czynników będzie wpływało na wysokość kar. Będzie to oceniane za każdym razem w indywidualnym postępowaniu - zaznaczył Krupiarz.

To, jak wysoką karę wymierzą urzędnicy, jeśli nie dokonamy zgłoszenia, będzie zależało między innymi od tego, jaki czas upłynął od terminu, w którym miało to być zrobione i od tego, czy to pierwsze czy kolejne takie uchybienie.

Rocznie w Krakowie rejestrowanych jest około 65 tysięcy pojazdów używanych, a tylko około 13-15 tysięcy osób (20 procent) zgłaszało sprzedaż. Teraz do urzędu przyjdą sprzedający, kupujący i pośrednicy.

Kary za brak rejestracji samochodu

Zgodnie z nowymi przepisami osoba, która sprzedaje samochód powinna w terminie 30 dni przyjść do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu i w wydziale komunikacji zgłosić transakcję, przedstawiając dokumenty – umowę, fakturę, darowiznę. Sprzedaż powinni zgłosić także pośrednicy, w tym firmy, które sprzedają auto kolejnemu nabywcy.

Ten sam obowiązek dotyczy kupujących, którzy dodatkowo powinni pojazd zarejestrować. Jeśli rejestracja nie jest możliwa, bo samochód jest uszkodzony lub nie ma ważnych badań technicznych, żeby uniknąć kary, wystarczy tylko zgłosić kupno.

Miesiąc od momentu sprowadzenia samochodu do kraju ma na dokonanie zgłoszenia osoba, która kupiła go w innym państwie Unii Europejskiej. W tym wypadku istotny jest dzień dotarcia auta do Polski – także wtedy, kiedy osoba lub firma, która sprowadziła pojazd, nie rejestruje go na siebie, a sprzedaje komuś innemu.

Pod koniec listopada informowaliśmy, że w związku z nowymi przepisami Ministerstwo Infrastruktury przygotowało zmiany we wnioskach o rejestrację pojazdu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kasia_goftm
to pozwólcie zarejestrować kupiłam samochód mam umowę chciałam zarejestrować to pani urzędniczka powiedziała że nie mogę bo nie mam umowy poprzedniej poprzedniego właściciela No przecież to jest chore i co ja mam teraz zrobić?????
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
edsa
I po co to jest i komu !?
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
Np. żeby po paru latach od sprzedaży mandaty nie przychodziły do poprzedniego właściciela.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdzichkom1
zamiast dróg i autostrad kierowców czekają kary
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane