• rozwiń

Temat: Praca

Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiających

Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiających Odtwórz: Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiających
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Wśród najczęściej wskazywanych kierunków emigracji znajdują się Niemcy i Wielką Brytanię | Video: Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiających

12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd do pracy zagranicę w ciągu najbliższego roku - wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków V" przygotowanego przez Work Service. To najniższy wynik w historii badania. Wśród najczęściej wskazywanych kierunków emigracji Niemcy wyprzedzają Wielką Brytanię.

Z danych raportu wynika, że na wyjazd do pracy zagranicę zdecydowane jest 5 proc. badanych tj. 900 tys. osób. W maju tego roku, liczba ta była wyższa aż o 600 tys. Zdaniem autorów raportu, wyraźny wpływ na deklaracje Polaków może mieć rosnące zagrożenie terrorystyczne.

- Nawet jeśli do naszych rodaków docierają informacje o słabszych danych makroekonomicznych, wolą zostać w kraju, niż ryzykować wyjazd za granicę. Na spadek liczby osób, która myśli o emigracji wpływ może mieć zarówno niestabilna sytuacja w Europie spowodowana decyzją o Brexicie, a także niższe bezpieczeństwo. Obecnie aż 2 na 5 Polaków uważa, że zamachy terrorystyczne w Europie Zachodniej negatywnie wpływają na decyzje o emigracji - wskazuje cytowany w raporcie Maciej Witucki, prezes Zarządu Work Service S.A.

Praca za granicą

Z raportu Work Service wynika, że 12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd do pracy zagranicę w ciągu najbliższego roku. To najniższy wynik w historii badania i o 7 p.p. mniejsze wskazanie niż na początku roku.

I jak wskazują eksperci, choć najczęściej wybieranymi kierunkami emigracji nadal są Niemcy (17 proc.) i Wielka Brytania (14 proc.), to aż 23 proc. osób, które rozważają pracę zagranicą nie potrafi wskazać konkretnego kraju, w którym chciałyby żyć i pracować.

Pierwszy raz w historii badania na podium krajów emigracyjnych stanęły Stany Zjednoczone z wynikiem 8 proc. Taki sam wynik jednak odnotowały także Hiszpania i Norwegia.

Mimo że największa (34 proc.) liczba Polaków deklarujących chęć wyjazdu zarabia powyżej 3 tys. zł. miesięcznie, to lepsze warunki ekonomiczne wciąż dominują wśród przyczyn emigracji. Trzy czwarte Polaków, którzy chcą pracować zagranicą jako główny powód wyjazdu wskazuje wyższe niż w Polsce zarobki.

Zainteresowani wyjazdem

Z badania wynika, że emigrację najczęściej rozważają osoby młode, między 25. a 34. rokiem życia (40 proc.).

Jednocześnie największy spadek zainteresowania wyjazdem odnotowano wśród najmłodszych Polaków, w wieku 18-24 lata. W porównaniu z poprzednią edycją raportu, zainteresowanie pracą zagranicą w tej grupie wiekowej spadło aż o 22 p.p.

Zmieniła się także sytuacja zawodowa chętnych do pracy poza granicami kraju. Aż 76 proc. osób, które chcą emigrować posiada zatrudnienie, a wśród nich 41 proc. pracuje na pełny etat. W majowej edycji raportu najczęściej, w celach zarobkowych, chciały opuścić kraj osoby bezrobotne - czytamy.

Wśród osób uczących się obecnie tylko 3 proc. rozważa pracę zagranicą.

Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania naszych rodaków, którzy chcą wyjechać, wciąż największy odsetek (75 proc.) potencjalnych emigrantów mieszka na wsiach i miastach do 100 tys. mieszkańców. Grupą deklarującą największą chęć wyjazdu są osoby z wykształceniem średnim i zawodowym. Stanowią 56 proc. ogółu potencjalnych emigrantów, czyli o 8 p.p. więcej niż w poprzedniej edycji badania.

Metodologia

Badanie zrealizowano na próbie 634 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Wykluczono z niej emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem.

 

Zobacz rozmowę o rynku pracy w Polsce. Gośćmi TVN24 BiS byli Hanna Więcewicz oraz Andrzej Kubisiak (18.08.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
Nie dziwię się po ostatnich zapowiedziach "sprawiedliwości społecznej wg PiS". Promowanie nierobów kosztem uczciwie i wydajnie pracujących nie zachęca tych drugich do bycia dojną krową.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Carollo
A czemu się dziwić??? Bo jak jak ktoś zaradny i pracowity to musi więcej oddawać państwu?? A z jakiej to okazji??
A tak wyjedzie... i zarobi 3 razy tyle i nie będzie okradany w imię dobra.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
unidoimagination
czysta glupota a pozniej placz ze z rodziny ktos wraca ale w plastikowym worku najczesciej z angli :(
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Baster
Bez przesady. Plastikowy worek w Polsce jest tak samo albo bardziej prawdopodobny, a nie dość, że nie ma dobrej pracy, to nie ma pracy w ogóle.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane