• rozwiń

Mają najcięższe powietrze w Polsce. Władze chcą wykorzystać złą opinię

Burmistrz Żywca odpowiada WHO. "Informacja nie jest do końca prawdziwa" Odtwórz: Burmistrz Żywca odpowiada WHO. "Informacja nie jest do końca prawdziwa"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Burmistrz Żywca Antoni Szlagor nie zgadza się z raportem WHO | Video: Burmistrz Żywca odpowiada WHO. "Informacja nie jest do końca prawdziwa"

- Informacja nie jest do końca prawdziwa - mówi o raporcie WHO burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Miasto zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie.

Raport WHO jest miażdżący dla Polski. 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w naszym kraju. Co więcej, pierwsze, niechlubne miejsce zajął Żywiec, a tuż za nim uplasowała się Pszczyna.

Walka o fundusze

Z wynikami tego raportu nie zgadza się jednak burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Jak tłumaczy, powietrze jest tutaj monitorowane na bieżąco.

- Informacja nie jest do końca prawdziwa. Na bieżąco monitorujemy powietrze. Mamy stacje pomiarowe - podkreśla Szlagor w rozmowie z TVN24. Jak dodaje, ciężko zmienić ukształtowanie terenu, które sprzyja takiej, a nie innej jakości powietrza.

Burmistrz Żywca zaznacza jednak, że walka o czyste powietrze trwa tutaj od wielu lat. I wymienia program niskiej emisji, o wymianie pieców węglowych na piece ekologiczne, a także o profilaktyce wśród mieszkańców.

Antoni Szlagor zapowiada, że raport Światowej Organizacji Zdrowia zostanie wykorzystany do pozyskania kolejnych funduszy na walkę o czyste powietrze. - Ten raport Światowej Organizacji Zdrowia nawet dobrze, że się ukazał, bo teraz wystąpię do Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o środki finansowe, które powinny pomóc naszemu miastu, żebyśmy tę emisję zmniejszyli - informuje burmistrz Żywca.

Śmiercionośny pył

WHO, przy opracowaniu zestawienia, brała pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2.5, który jej zdaniem, należy do najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

PM2.5 to pył zawieszony o średnicy 2.5 mikrometrów, tj. 20-35 razy mniejszej niż wynosi średnica ludzkiego włosa.

Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).

PM2.5 razem z pyłem PM10, silnie rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz trującymi związkami chemicznymi (tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, sadza) wchodzi w skład smogu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Janoszy
Warto aby ktoś wsparł wejscie na rynek takich czujników jak looko2 - osobisty czujnik jakości powietrza. Panie Burmistrzu - może to jest pomysł, żeby pokazać, że nie jest źle ?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tomasz
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Janoszy
Ja ostatnio zainwestowałem w osobisty czujnik jakości powietrza. Teraz wiem dokładnie jakie jest stężenie pyłów dokładnie w miejscu gdzie mieszkam. Takie coś powinno być obowiązkowym wyposażeniem przedszkoli itp. Piotrek
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
piotr_bo
Człowieku przybij się do tego, że jest najgorzej, a potem poproś szacowaną Unię o kasę na zmianę tego stanu rzeczy. Niektórzy celowo obniżają wartości raportów by wyciągnąć więcej kasy a wy nawet kombinować nie musicie.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane