• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Raport: Polska wyczerpała rezerwy i finansuje rozwój zadłużeniem

Raport: Polska wyczerpała rezerwy i finansuje rozwój zadłużeniem
Foto: Shutterstock Foto: W kolejnej dekadzie jest coraz bardziej prawdopodobne, że Polska przestanie doganiać Zachód na poziomie aktywności gospodarczej

Nie nadrabiamy ani nie tracimy dystansu do światowej gospodarki. Przed Polską stoją jednak takie wyzwania jak uniknięcie kryzysu niewypłacalności oraz powstrzymanie fali emigracji - wynika z Raportu Warsaw Enterprise Institute zaprezentowanego w poniedziałek w Warszawie.

- Patrząc optymistycznie na wykresy ani nie nadrabiamy, ani nie tracimy dystansu do światowej gospodarki. Powszechnie uznana diagnoza wyczerpania rezerw rozwoju jest nie tylko prawdziwa, ale realizuje się już od dekady. A w kolejnej dekadzie jest coraz bardziej prawdopodobne, że przestaniemy doganiać Zachód na poziomie aktywności gospodarczej. Tymczasem my nie mamy wyjścia, musimy gonić najlepszych - powiedział podczas prezentacji autor "Raportu otwarcia - bilans roku według WEI" Paweł Dobrowolski.

Wyzwania rozwoju

Raport stawia przed Polską trzy rodzaje wyzwań: przewyższyć PKB Niemiec w przeliczeniu na mieszkańca, uniknąć kryzysu związanego z nadmiernym długiem publicznym i prywatnym oraz podwyższyć jakość życia na tyle, aby powstrzymać falę emigracji.

- Te trzy miary są ponadpartyjne, ponadideologiczne i ponadczasowe. Bez względu na to, kto rządzi, na kogo głosujesz, czy mamy rok 2016, czy będziemy mieli rok 2020 lub 2030, wskaźniki te nadal będą miały największe znaczenie - powiedział wiceprezes WEI Tomasz Wróblewski.

Dobrowolski obliczył, że w 2015 r. polskie PKB per capita stanowiło 56,4 proc. niemieckiego. To o 3,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Nadrobienie dystansu nie wynika z przyspieszenia rozwoju Polski, lecz z relatywnego spowolnienia Niemiec w latach 2010-11.

- Pamiętajmy też, że wzrost PKB w Polsce jest finansowany znacznym wzrostem zadłużenia - czytamy w dokumencie.

Ryzyko kryzysu

Według Dobrowolskiego ryzyko kryzysu niewypłacalności mierzone sumą polskiego długu publicznego i prywatnego w 2015 r. wyniosło 205 proc. Oznacza to wzrost o 14 punktów proc. w porównaniu z rokiem 2014. Raport zwraca uwagę na niemal dwukrotny wzrost sumy obydwu rodzajów długu w ciągu ostatnich 16 lat - z ponad 100 proc. PKB w 1999 r. do ponad 200 proc. w 2015.

Za największe zagrożenie dla rozwoju Polski raport uznaje utrzymujące się wysokie tempo emigracji. W 2015 r. liczba obywateli Polski czasowo przebywających za granicą wzrosła o 77 tys. - do 2,97 mln ludzi.

- Cieszy utrzymanie przepisów o przyznawaniu Ukraińcom i Białorusinom prawa pracy w Polsce na podstawie oświadczenia od pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że niewykorzystane sytuacje się mszczą. Jeżeli Polska nie zaproponuje lepszych warunków życia Ukraińcom po zniesieniu wiz dla nich przez UE, będziemy mogli tylko odprowadzać ich wzrokiem po drodze do Niemiec - ostrzegł prezes WEI Robert Gwiazdowski.

Rynek pracy

Jednocześnie z raportu wynika, że w efekcie pogorszenia się sytuacji na rynkach pracy Europy Zachodniej w 2007 r., liczba emigrujących tam Polaków prawdopodobnie będzie spadać. Zdaniem Dobrowolskiego wyjazd za granicę ponad 2 milionów Polaków jest jednak istotnym wskaźnikiem wyczerpywania się rezerw rozwoju Polski i poważnym ostrzeżeniem na przyszłość.

 

Premier Szydło o gospodarczym rozwoju Polski:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (12)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
BubuYogi
Jeżeli budżet na 2016 rok zakładał około 3,5 % wzrostu PKB a jest 2,9 to musi brakować pieniędzy w budżecie, które muszą być pokrywane z pożyczek. O cięciach budżetowych nie słyszałem. Tak stanowi matematyka.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Centrum pomocy baranom
Kurcze 8 lat rozwoju i zero rezerw.
PO powinno być w więzieniu
 • 0
 • 8
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bialostoczanka
Gdzie jest wizjoner Morawiecki - co dalej panie Ministrze ?
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane