• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

W Polsce firmy upadają najrzadziej w regionie. Ale do czasów sprzed kryzysu dużo brakuje

W Polsce firmy upadają najrzadziej w regionie. Ale do czasów sprzed kryzysu dużo brakuje
Foto: sxc.hu Foto: Jak ocenili autorzy raportu, ostatnie lata to burzliwy okres dla przedsiębiorstw w regionie Europy Środkowej i Wschodniej

W Polsce w zeszłym roku zbankrutowało pięć firm na sto prowadzących działalność gospodarczą - wynika z raportu firmy Coface. Choć to najniższy wskaźnik wśród krajów regionu, to nadal upadłości jest dwa razy więcej niż w przedkryzysowym 2008 roku.

Jak ocenili autorzy raportu, ostatnie lata to burzliwy okres dla przedsiębiorstw w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Gospodarki tych krajów odnotowały spadek konsumpcji prywatnej spowodowany wzrostem bezrobocia, uderzyła w nie też recesja w strefie euro.

Co i jak?

Jednak - jak zauważono - w zeszłym roku sytuacja większości gospodarek w regionie poprawiła się. Średnie tempo wzrostu PKB zwiększyło się z 1,3 proc. w 2013 r. do 2,5 proc., nieco spadło bezrobocie, poprawiły się nastroje wśród konsumentów.

- Mimo nieznacznej poprawy liczba upadłości jest wciąż spora – w zeszłym roku upadłość ogłosiło ponad 65 tys. spółek. Wzrost konsumpcji wewnętrznej nie był wystarczającym czynnikiem, aby ograniczyć liczbę bankructw do poziomu sprzed kryzysu. Biorąc pod uwagę prognozowany wzrost PKB na poziomie 2,7 proc., jesteśmy przekonani, że trend spadkowy w zakresie liczby upadłości utrzyma się. Zanim spółki będą mogły w pełni skorzystać z ożywienia gospodarczego, upłynie jednak trochę czasu - ocenił cytowany w raporcie główny ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej Grzegorz Sielewicz.

W skali makro

W Polsce również poprawa sytuacji makroekonomicznej przełożyła się na ograniczenie liczby upadłości krajowych firm i zahamowanie rosnącego trendu bankructw.

- Na tle statystyk upadłościowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Polska wyróżnia się jako jeden z pięciu krajów, gdzie obniżyła się liczba bankructw. Zanotowano tu także najniższy wskaźnik upadłości przedsiębiorstw – w zeszłym roku zbankrutowało zaledwie 5 firm na 100 prowadzących działalność gospodarczą. Pomimo szybszego tempa wzrostu gospodarczego i mniejszej liczby upadłości, ich nominalny poziom jest jednak dwukrotnie wyższy niż w przedkryzysowym 2008 roku - wskazał Sielewicz.

Jak prognozuje Coface, liczba upadłości spółek w regionie Europy Środkowej i Wschodniej będzie w dalszym ciągu spadać, a na koniec 2015 r. obniży się o dalsze 6 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
MarianJK
Polskie firmy już nie długo przestaną upadać bo ich już prawie nie ma i moje pytanie komu prezydent chciał dać pieniądze ma stworzenie 100 tysięcy miejsc pracy?
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane