• rozwiń

Temat: Praca

Ci pracownicy są teraz pilnie poszukiwani. Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrudnienie

Ci pracownicy są teraz pilnie poszukiwani. Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrudnienie
Foto: Shutterstock Foto: W październiku opublikowano prawie 40,5 tys. ofert pracy

Handel i sprzedaż - to obecnie główna branża, gdzie pojawiają się oferty pracy. Na kolejnych miejscach są: IT, bankowość, finanse i ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Jak wynika z raportu Pracuj.pl, w październiku w serwisie opublikowano niemal 40,5 tys. ofert pracy, co oznacza spadek liczby ogłoszeń o 2,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku.

Największą liczbę ogłoszeń opublikowali pracodawcy z branży handlowej i sektora sprzedaży - 7 489, co stanowiło 18 proc. wszystkich październikowych ofert (spadek o 7 proc. rok do roku).

Kolejnymi branżami z największą liczbą zamieszczonych ogłoszeń były: bankowość, finanse, ubezpieczenia z 5 003 ofertami oraz przemysł ciężki z liczbą 3 464 ogłoszeń. Wiele ofert pracy pochodziło także z telekomunikacji i zaawansowanych technologi oraz z przemysłu lekkiego.

Jak wskazują autorzy raportu, wzrosty odnotowano w przemyśle ciężkim - pracodawcy z tej branży opublikowali o 6 proc. ogłoszeń więcej niż przed rokiem. W transporcie i logistyce nastąpił blisko wzrost ofert pracy o blisko 5 proc. Kolejną branżą, w której zanotowano w październiku wzrost ofert pracy, był przemysł lekki (2,3 proc.).

Oferty pracy

W minionym miesiącu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, do których adresowanych było 37 proc. wszystkich ogłoszeń opublikowanych w październiku.

Pracodawcy poszukiwali także pracowników obsługi klienta (21 proc. wszystkich ofert) oraz IT (15 proc.). W znacznej liczbie ogłoszeń mogli wybierać także specjaliści do spraw finansów (13 proc. wszystkich ofert) oraz inżynierowie - 10 proc. wszystkich ogłoszeń - czytamy w raporcie Pracuj.pl

Znacznie zwiększyło się zainteresowanie pracodawców pozyskaniem logistyków. Autorzy raportu wskazują, że liczba adresowanych do nich ofert wzrosła o niemal 9 proc. w porównaniu z październikiem 2015 roku.

Widoczny był także wzrost zapotrzebowania na specjalistów obsługi klienta - w październiku wyniósł nieco ponad 5 proc. Niewielki, bo 2 proc. wzrost rok do roku, zanotowano w przypadku inżynierów.

Mazowsze liderem

Jak wynika z raportu, niezmiennie na czele województw z największą liczbą ogłoszeń o pracę znalazło się województwo mazowieckie. W październiku pracodawcy z tego regionu opublikowali 9 132 oferty, co stanowiło 23 proc. ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu.

Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 249 ofertami oraz wielkopolskie z 3 711 ofertami. Znaczna liczba ogłoszeń pochodziła także z województw: małopolskiego (3 649), śląskiego (3 574) oraz pomorskiego (2 785).

Największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwach wielkopolskim i pomorskim, w których pracodawcy zamieścili o 4 proc. więcej ogłoszeń niż przed rokiem, nieco mniejsze wzrosty zanotowano także w województwach mazowieckim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim - czytamy.

 

12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd do pracy zagranicę - ocenia Maciej Witucki, prezes Zarządu Work Service S.A. (21.11.2016):


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
CitizenV
Myślę że głównym powodem jest wzrost nienawiści w stosunku do Polaków a nie spadek bezrobocia. W Polsce panuje wyzysk i nawet jak ludzie mają pracę to ledwo wiążą koniec z końcem.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sundayman
Popieram. Tyle tylko, że zamiast starania się o przyznanie Polakom wiz wprowadziłbym wizy dla obywateli USA. Nie dlatego, że to cokolwiek zmieni, tylko dlatego, że to może były pierwszy i jedyny przypadek "wstawania Polski z kolan". Ale oczywiście do tego nie dojdzie...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane