• rozwiń

Temat: Praca

Wysyp ofert pracy. Sprawdź, gdzie łatwo znajdziesz zatrudnienie

Siedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników Odtwórz: Siedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników
Foto: Shutterstock | Video: TVN Turbo Foto: Najwięcej ogłoszeń opublikowano na Mazowszu | Video: Siedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników

Handel, finanse i przemysł ciężki - to branże, z których jest najwięcej ofert pracy. Pracowników poszukują zwłaszcza sklepy. Jak wynika z danych portalu Pracuj.pl, zgłoszone w ubiegłym miesiącu oferty w ponad połowie dotyczyły pracy w handlu, sprzedaży i obsłudze klienta.

Łącznie w lutym na portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy.

Kto poszukiwany

W drugim miesiącu roku na podium branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników, podobnie jak w poprzednim miesiącu, znalazł się handel i sprzedaż, który odpowiadał za 18 proc. udziału w całości ofert pracy.

Na drugim miejscu znalazła się branża finansowa, obejmująca tez bankowość i ubezpieczenia (12 proc. udziału w całości), na trzecim - przemysł ciężki (9 proc.).

Tuż za pierwszą trójką, z 7 proc. udziałem, uplasowały się branże budownictwo i nieruchomości oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

W lutym, podobnie jak w styczniu, pracodawcy największe zapotrzebowanie zgłosili na specjalistów ds. handlu i sprzedaży (35 proc. wszystkich ofert pracy z lutego), obsługi klienta (20 proc. udziału w całości) oraz specjalistów ds. IT (16 proc. udział w całości).

Wiele ofert pracy skierowano także do specjalistów ds. finansów, inżynierów oraz pracowników produkcji i ekspertów ds. logistyki.

Popyt na mieszkania

Eksperci zwracają uwagę, że luty pokazał znaczący wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. nieruchomości.

W porównaniu do lutego 2016 wzrost ten wyniósł 37,6 proc. Jak wskazują analitycy Haitong Bank sektor developerów mieszkaniowych oraz budowlany znajduje się w gronie sektorów z najwyższym potencjałem wzrostu w 2017 roku.

Z raportu wynika, że wyniki sprzedaży nieruchomości w 2017 roku będą niewiele niższe niż w rekordowym 2016 roku. Eksperci zakładają także niewielką przewagę podaży oraz stabilny poziom cen mieszkań. Te optymistyczne prognozy widać w zachowaniach pracodawców, którzy w znaczący sposób zwiększyli zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się nieruchomościami.

W lutym pracodawcy zwiększyli również zapotrzebowanie na pracowników do spraw marketingu, wzrost rok do roku 14,6 proc., inżynierów (7 proc. r/r) oraz specjalistów ds. budownictwa (5 proc. r/r).

Gdzie najwięcej

Z najnowszego raportu wynika również, że niezmiennie, jeśli chodzi o liczbę ogłoszeń dominuje województwo mazowieckie. W styczniu opublikowano 9 580 ofert - ogłoszenia z tego regionu stanowiły 23 procent wszystkich ofert.

Na kolejnych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie (4273 - 10 proc. udziału w całości), małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie - liczba ofert z każdego z tych województw stanowiła 9 proc. całości.

Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: pomorskiego (7 proc.) oraz łódzkiego (6 proc.).

W lutym 2017 roku największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie mazowieckim - 9,6 proc. wzrostu rok do roku, warmińsko-mazurskim (5,17 wzrostu rok do roku) oraz dolnośląskim.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane