• rozwiń

OECD podniosła prognozy dla Polski. Premier: doceniła naszą politykę

Moscovici: podwyższenie prognozy wzrostu dla Polski - spektakularne Odtwórz: Moscovici: podwyższenie prognozy wzrostu dla Polski - spektakularne
Moscovici: podwyższenie prognozy wzrostu dla Polski - spektakularne "Źródło: europa.eu"

OECD podniosła prognozy wzrostu PKB Polski. Premier Mateusz Morawiecki komentując tę informację stwierdził, że po raz kolejny doceniona została "nasza polityka gospodarcza".

We wtorek OECD poinformowała w majowej edycji raportu "Economic Outlook", że podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2019 r. do 4,2 proc. z 4,0 proc., a w 2020 r. do 3,5 proc. z 3,3 proc.

Z tych wieści na pewno zadowolony jest premier Morawiecki, który w środę na Twitterze napisał, że "OECD, jako kolejny podmiot, doceniła naszą politykę gospodarczą" i przyznała "nam pozycję globalnego lidera wśród wszystkich 36 państw skupionych w Organizacji".
Rekomendacje OECD

"Wzrost gospodarczy spowolni, ale utrzyma się na solidnym poziomie 4,2 proc. w 2019 r. i 3,5 proc. w 2020 r., co po części wynikać będzie z szerzej zakrojonego spowolnienia w gospodarce europejskiej. Spadek tempa wzrostu światowego handlu będzie ciążyć eksportowi. Jednocześnie, wzrost transferów socjalnych oraz obniżki podatków wzmocnią konsumpcję prywatną. Przyspieszające płace podbiją inflację" - napisali ekonomiści OECD w raporcie.

Negatywnym czynnikiem ryzyka dla polskiej gospodarki jest według nich spadek napływu imigrantów. Kluczowym z kolei pozytywnym czynnikiem jest przyspieszenie wzrostu konsumpcji prywatnej, z uwagi na możliwy wzrost presji płacowej.

Zdaniem OECD inflacja w Polsce, w tym bazowa, w 2020 r. wzrośnie w okolice 3 proc., a RPP już w połowie 2019 r. rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych.

Inne prognozy

Na początku maja Komisja Europejska również podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na najbliższe dwa lata. W 2019 roku dynamika PKB ma wynieść 4,2 procent, natomiast w przyszłym ma zwolnić do 3,6 procent.

Kwietniowe szacunki Ministerstwa Finansów przewidują, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2019 r. wyniesie 4 proc., a w 2020 r. PKB wzrośnie realnie o 3,7 proc.
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane