• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Kredyty hipoteczne

Kryzys w gospodarstwach domowych? "Mniej oszczędności i kredytów na konsumpcję"

Kryzys w gospodarstwach domowych? "Mniej oszczędności i kredytów na konsumpcję"
Foto: shutterstock.com Foto: Narodowy Bank Polski opublikował analizę sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych, dotyczących danych danych za III kwartał 2014 roku

Polacy coraz rzadziej sięgają po kredyty - twierdzi Narodowy Bank Polski w opublikowanej analizie sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych za III kw. 2014 r..

Jak wynika z raportu, zobowiązania finansowe Polaków osiągnęły poziom 624,3 mld zł i przekroczyły o 2,3 proc. stan sprzed kwartału.

Z kolei aktywa finansowe gospodarstw domowych na koniec III kwartału 2014 r. wyniosły 1.645,4 mld zł i wzrosły w porównaniu z końcem kwartału poprzedzającego o 2,8 proc.

Poprawa nastrojów

Realne tempo wzrostu dochodów brutto w gospodarstwach domowych obniżyło się w ujęciu rocznym, z 3,8 proc. w II kwartale do 3,2 proc. Po wyłączeniu wahań sezonowych dochody brutto wzrosły jednak o 0,1 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 1,8 proc. wyższe w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku.

Na umiarkowany wzrost wpływ miał przede wszystkim wzrost dochodów z pracy, a także utrzymująca się na wysokim poziomie dynamika nadwyżka operacyjna brutto.

Spożycie prywatne, według danych opublikowanych przez NBP, wzrosło w ciągu roku o 2,4 proc. Wydajemy zatem więcej. Eksperci wskazują, że wzrost popytu konsumpcyjnego może utrzymać się również w ostatnim kwartale 2014 roku. Przyczyną są poprawiające nastroje konsumenckie oraz dane z gospodarki za końcówkę ub.r.

Mniej kredytów i oszczędności

Gospodarstwa wykazują mniejsze zainteresowanie kredytem. Stopień finansowania konsumpcji takim sposobem, osiągnął poziom zaledwie 0,5 proc. Jak informuje NBP, “dane wskazują, że w analizowanym okresie banki nieznacznie złagodziły kryteria i warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych, czego efektem był niewielki wzrost popytu”.

Od 2013 r. utrzymuje się trend spadkowy wysokości oszczędności gospodarstw domowych. W III kwartale 2014, wyniosły 10,8 mld zł, zaś po korekcie sezonowej było, to zaledwie 3,3 mld zł. Stopa oszczędzania ukształtowała się na poziomie 1,3 proc. Większość oszczędności obywatele pozyskują z systemu emerytalnego.

Depozyty, to najchętniej wybierana forma inwestycji gospodarstw domowych. Ich liczba rośnie począwszy od 2008 roku, jednak w III kwartale zanotowano wyhamowanie trendu. W formie depozytów ulokowano 6,8 mld, co stanowi ok. 25 proc. środków wydanych na nowe aktywa.

W ciągu kwartału, stan depozytów powiększył się o 1,3 proc. i wyniósł 605, 5 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
to, że ludzie przestają brać kredyty konsumpcyjne to świadczy o ich wiedzy i znajomości rynku. właśnie przez kredyty konsumpcyjne zazwyczaj podjęte pod presją chwili i emocji np. na zakup nowej wielkiej plazmy czy nowego samochodu - tak wiele osób ma na głowie komorników... świadomość Polaków jest coraz większa...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ionen
Polacy przestają ufać bankom i wolą wydawać oszczędności niż brać drogie kredyty? Też tak robię od 10 lat. Zasada - oprócz hipotecznego zero kredytów na konsumpcję. Kupuj to na co Cię stać.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane