• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Praca

Ten raport jasno pokazuje, dlaczego Polacy chcą zmieniać pracę

Ten raport jasno pokazuje, dlaczego Polacy chcą zmieniać pracę
Foto: Shutterstock Foto: Respondentów w ich obecnym miejscu pracy, zatrzymałaby podwyżka na poziomie 11-20 proc. obecnego wynagrodzenia

Wyższe zarobki i chęć dalszego rozwoju - to główne powody motywujące do zmiany pracy. Jak wynika z raportu GoldenLine, pracownicy uciekają także przed brakiem perspektywy awansu, rutyną i złą atmosferą. Ale także szukają stałej umowy o pracę czy elastycznego czasu.

Autorzy raportu wskazują, że chęć zwiększenia zarobków jest głównym powodem, dla którego rozglądamy się za nową pracą. W odpowiedzi na pytanie "Z jakiego powodu chcesz/chciałeś(aś) zmienić pracę?" 53 proc. respondentów wskazało wyższe zarobki, 28 proc. brak możliwości rozwoju, 27 proc. brak możliwości awansu, 23 proc. nudę i rutynę, a 23 proc. złą atmosferę pracy.

Respondenci zapytani o wysokość podwyżki, która zatrzymałaby ich w obecnym miejscu pracy, w ponad 40 proc. zadeklarowali kwotę na poziomie 11-20 proc. obecnego wynagrodzenia. Chęć otrzymania podwyżki na poziomie 21-50 proc. zadeklarowało 37 proc. respondentów.

Największy apetyt za zmianę wysokości wynagrodzenia mają osoby w wieku 25 - 34 lata. Jak wynika z raportu, 42 proc. z nich oczekiwałoby wzrostu wynagrodzenia na poziomie 21-50 proc. aktualnej płacy, a 13 proc. oczekiwałoby podwyżki powyżej 50 proc.

Wyższe wynagrodzenie

Zarobki to jednak nie jedyny powód, którym pracodawcy mogą kusić kandydatów do pracy.

Respondenci zapytani o to, co skłoniłoby ich do zmiany obecnej pracy, w 72 proc. wskazali wprawdzie wyższe wynagrodzenie, ale na kolejnych dwóch miejscach znalazły się umowa o pracę, atrakcyjna dla 35 proc. respondentów, oraz elastyczny czas pracy, ważny dla 33 proc. Atmosfera i kultura firmy byłaby argumentem dla 30 proc. respondentów. Dobra lokalizacja firmy również może być ważną korzyścią, łatwiejszy dojazd do firmy wskazało 29 proc. badanych.

Ciekawie odpowiedzi kształtują się w podziale na płeć respondenta.

Wyższe wynagrodzenie jest istotne dla 75 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn, umowa o pracę dla 38 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn. Za to elastyczny czas pracy, ważny dla 38 proc. kobiet, istotny jest tylko dla 29 proc. mężczyzn. Do panów bardziej niż do pań przemówi wyższe stanowisko (30 proc. wskazań wśród mężczyzn), które argumentem za zmianą pracy będzie tylko dla 22 proc. kobiet.

Metodologia

Wyniki badania zrealizowano na zlecenie GoldenLine przez SWResearch na reprezentatywnej grupie 1006 Polaków, którzy w ciągu ostatnich 3 miesięcy szukali pracy, CAWI, czerwiec 2016.

 

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o wynikach raportu Work Service. Gościem TVN24 BiS był Maciej Witucki (21.11.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
panpiotruncio
czy po to by się dowiedzieć dlaczego ludzie chcą zmienić pracę trzeba to zlecać jakiejś firmie i płacić jej wcale nie małe pieniądze za usługę, każdy w miarę rozgarnięty człowiek może na to pytanie odpowiedzieć bez marnowania pieniędzy, ale nie trzeba zlecić zewnętrznej firmie bo naród jest ciemny i nic nie wie
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ArAu
Najlepiej wiesz ty sam i twoja ciocia, a jak jeszcze spytać sąsiadkę... Zlituj się nie marudź.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane