• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Harvard najlepszą uczelnią świata. Polskie uniwersytety daleko

Harvard najlepszą uczelnią świata. Polskie uniwersytety daleko
Foto: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / gnu/ Chensiyuan / Justin Lebar / Minimus / Lestat Foto: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski to najwyżej notowane polskie uczelnie w światowym rankingu CWUR

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski to najwyżej notowane polskie uczelnie w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród tysiąca notowanych w nim szkół wyższych zajęły jednak miejsca dopiero w piątej setce. Wygrał - podobnie jak przed rokiem - amerykański Uniwersytet Harvarda.

W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings - znalazło się 1000 uczelni z całego świata, w tym dziewięć z Polski.

Uniwersytet Jagielloński na czele

Wśród polskich uczelni najwyższe miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się na 451. pozycji. Nieco dalej - na 462. miejscu - znalazł się Uniwersytet Warszawski. Politechnika Warszawska zajęła 646. miejsce, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie 782. miejsce, a Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 890. miejsce.

Cztery uczelnie znalazły się w ostatniej setce zestawienia. Na 911. miejscu uplasował się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, na 921. Uniwersytet Wrocławski, na 944. Politechnika Wrocławska, a na 964. Uniwersytet Śląski.

Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem. Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Columbia University, University of California (Berkeley), University of Chicago, Princeton University i Cornell, który z pierwszej "dziesiątki" wyrzucił Yale University.

Z uczelni europejskich, poza dwiema uczelniami brytyjskimi, najwyżej notowana jest Politechnika w Zurychu (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich), która uplasowała się na 20. miejscu. Na 27. miejscu znalazł się University College London, a na 35. kolejna londyńska uczelnia - Imperial College.

Najwięcej uczelni uwzględnionych w rankingu znajduje się w USA (229), Chinach (83), Japonii (74) i w Wlk. Brytanii (65).

Jakie kryteria?

W zestawieniu oceniana jest jakość kształcenia studentów w oparciu o sukcesy absolwentów oraz to, jak radzą sobie na rynku pracy. Ponadto brane są pod uwagę również: prestiż kadry naukowej, wynikający z jej osiągnięć, publikacje w czołowych czasopismach naukowych, cytowalność mierzona liczbą najbardziej popularnych publikacji, indeks Hirscha całej uczelni oraz zgłoszenia patentów międzynarodowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Namit
niemiarodajny jest ten ranking. harward jest bardzo droga uczelnia i stac na nia najbogatszych. jesli rodzice maja kase aby poslac tam swoja pocieche to zagwarantuja jej tez potem super prace a to najistotniejszy z parametrow ktory pozycjonuje w rankingu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane