• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ranking turystyczny. Polska za Rosją, między Barbadosem a RPA

Ranking turystyczny. Polska za Rosją, między Barbadosem a RPA Odtwórz: Ranking turystyczny. Polska za Rosją, między Barbadosem a RPA
Foto: Delialendeczki, Benh LIEU SONG, Thomas Wolf, Chensiyuan / Wikipedia | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Liderem rankingu, po raz pierwszy, została Hiszpania | Video: Ranking turystyczny. Polska za Rosją, między Barbadosem a RPA

Polska zajęła 47. miejsce w rankingu państw według indeksu TTCI, który obrazuje konkurencyjność krajów pod względem turystycznym. Liderem zestawienia jest Hiszpania, która wyprzedziła Francję, Niemcy i Stany Zjednoczone. Rosja awansowała aż o 18 oczek, pomimo międzynarodowej izolacji i niewielkich inwestycji w ten sektor.

TTCI (Travel & Tourism Competitiveness Index) to wskaźnik konkurencyjności turystyki, opracowany przez ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego. Służy jako narzędzie do monitorowania zjawisk turystycznych, przy uwzględnieniu około 90 wskaźników.

Europa na czele

W czołówce rankingu dominują kraje europejskie, dzięki znakomitej infrastrukturze usługowej, dobrych warunków higienicznych, a przede wszystkim dzięki strefie Schengen, która zapewnia wysoki stopień integracji i otwartości.

Liderem rankingu, po raz pierwszy, została Hiszpania. Kolejne miejsca zajęły Francja, Niemcy i Stany Zjednoczone. Polska znalazła się na 47. miejscu (to oznacza spadek z 42), pomiędzy Barbadosem a Republiką Południowej Afryki.

W 2013 roku Polskę odwiedziło 15 mln 800 tys. turystów, którzy wydali w naszym kraju 10 mln 938 tys. dolarów. Oznacza to, że jeden turysta zostawiał średnio 692 dolary.

Z kolei na szarym końcu znalazły się: Jemen, Angola, Gwinea i Czad.

Co ciekawe, mimo zaangażowania w konflikt z Ukrainą i objęcia jej Zachodnimi sankcjami, awansowała Rosja. I to aż o 18 pozycji (45. miejsce) w porównaniu z poprzednim rankingiem. Stało się to także pomimo niewielkich inwestycji w rozwój tego sektora. Rosja zawdzięcza awans wyjątkowej przyrodzie i dziedzictwu kulturowemu.

Stymulator gospodarki

Według Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych, liczba międzynarodowych wyjazdów turystycznych osiągnęła w 2014 roku rekordową liczbę 1,14 mld, czyli o 51 mln więcej niż rok wcześniej.

Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) szacuje, że sektor turystyki i podróży (T&T) stanowi 9,5 proc. światowego PKB i wynosi 7 bilionów dolarów. Sektor ten odgrywa kluczową rolę we wzroście gospodarczym i tworzeniu nowym miejsc pracy (w 2014 roku sektor T&T zapewnił 266 mln miejsc pracy).

Celem TTCI jest zmierzenie czynników i polityki, które sprawiają, że rozwój sektora turystyki i podróży jest atrakcyjny w różnych krajach. Ranking państw według indeksu TTCI wraz z analizą sektora turystyki jest publikowany co dwa lata w raportach The Travel & Tourism Competitiveness Report.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane