• rozwiń

Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Ile kosztują studia w USA? Odtwórz: Ile kosztują studia w USA?
Ile kosztują studia w USA? "Źródło: TVN24 BiS"

Największą popularnością wśród kandydatów na studia cieszy się informatyka – wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w listopadzie.

W tym roku uczelnie przyjęły ponad 416 tysięcy nowych studentów. Jak podaje resort nauki i szkolnictwa wyższego, spośród nich ponad 100 tysięcy osób rozpoczęło naukę w niepublicznych szkołach wyższych.

Najpopularniejsze kierunki

Na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kierunków (zestawienie dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich) jest informatyka, którą studiować chciało ponad 42 tys. osób.

Na drugi w zestawieniu kierunek - zarządzanie - aplikowało 27 tys. osób., a na psychologię – 22 tys. osób. Ekonomię i prawo chciało studiować kolejno 18 tys. i 17 tys. osób, finanse i rachunkowość – 16 tys. osób, automatykę i robotykę – ponad 15 tys. osób, a budownictwo i pedagogikę – po 12 tys. osób.

Pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków jest taka sama jak w ubiegłym roku akademickim. Wśród pierwszej dziesiątki nie znajdziemy już jednak filologii angielskiej - za to do czołówki najchętniej wybieranych kierunków trafiła logistyka.

Najtrudniej o indeks

Na jakie kierunki najtrudniej było się dostać? Według danych resortu nauki i szkolnictwa wyższego w tym zestawieniu prym wiedzie inżynieria farmaceutyczna. Maturzyści, którzy chcieli podjąć na nim studia, musieli pokonać ponad 18 konkurentów.

Podobnym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria i analiza danych, gdzie na jedno miejsce przypadało blisko 18 kandydatów, a także chemia i toksykologia sądowa – blisko 17 kandydatów na miejsce. Nieco łatwiej było dostać się na:

 • technologię chemiczną - 16,3 kandydata na jedno miejsce;
 • realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię - 15,0;
 • kierunek lekarski - 14,1 (dane dotyczące uczelni nadzorowanych przez MNiSW);
 • zarządzanie inżynierskie - 13,3.

Najchętniej wybierane uczelnie

Uczelnia publiczną, która zachęciła do składania dokumentów największą liczbę osób, to w tym roku Uniwersytet Warszawski. W jego murach chciało się uczyć blisko 47 tys. kandydatów.

Drugą w kolejności najchętniej wybieraną uczelnią była Politechnika Warszawska, na którą dokumenty złożyło ponad 45 tysięcy kandydatów. W ubiegłym roku zestawienie prezentowało się odwrotnie – na pierwszym miejscu była Politechnika Warszawska, a na drugim UW.

W tym roku akademickim bardzo dużą popularnością cieszyły się także Uniwersytet Jagielloński (34,5 tys. kandydatów) i Politechnika Gdańska (29,5 tys. aplikujących).

Jeżeli weźmiemy pod uwagę uczelnie najczęściej wybierane przez kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce, to podobnie jak w roku ubiegłym przoduje Politechnika Gdańska z blisko 8,8 aplikacjami na jedno miejsce. Za nią są Politechnika Warszawska (7,2 zgłoszeń na miejsce) i Politechnika Poznańska (6,9 zgłoszeń na miejsce).

Największym zainteresowaniem spośród uczelni ekonomicznych cieszyły się Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (blisko 10 tys. aplikujących) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (7 tys.).

Wśród uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne najczęściej wybieraną szkołą wyższą był SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie (chciało tam studiować blisko 4 tys. kandydatów). Natomiast osoby wybierające się na studia w trybie niestacjonarnym najczęściej składały dokumenty do Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (zrobiło tak blisko 6 tys. osób).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bolek20
Same "zacne" kierunki. Ostatnio chciałem dorobić śrubę w pewnej firmie, to nawet porządnego tokarza nie mieli, bo starzy wyjadacze wyjechali na zachód. Sami zabiurkowicze... od tego dobrobytu nam nie przybędzie.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kasiaebmu
ja proponuję zamknąć jako kierunek studiów- farmację!!!! mało tym, którzy skończyli i pracują jako "sprzedawcy" w aptekach państwo powinno wypłacić odszkodowanie, jako że, dopuściło do tego co stało się na rynku.
jeśli ktoś nie ma w perspektywie pracy w korporacjach, powinien już z tych studiów zrezygnować.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane