• rozwiń

Temat: Gospodarka

Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce

Jak się żyje w gminie Kleszczów? Odtwórz: Jak się żyje w gminie Kleszczów?
Jak się żyje w gminie Kleszczów? "Źródło: tvn24"

Gmina Kleszczów (województwo łódzkie) jest najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 rok. Najbiedniejszą jest zaś Pszów (województwo śląskie).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za ubiegły rok wynika, że średnie dochody gmin (podatki, dotacje, subwencje) wyniosły 4,9 tys. zł na jednego mieszkańca.

Najbogatsze

Najbogatszą pod tym względem jest gmina Kleszczów w województwie łódzkim. Na czele tego rankingu znajduje się zresztą odkąd Główny Urząd Statystyczny publikuje takie dane, czyli 2002 roku.

Według GUS w Kleszczowie na jednego mieszkańca przypadało w ubiegłym roku 47 tysięcy złotych dochodu, czyli niemal 10 razy tyle, ile wynosi ogólnopolska średnia.

Skąd tak wysoki wynik? To efekt ogromnych wpływów z podatku od nieruchomości i opaty eksploatacyjnej, które płacą do gminnej kasy zakłady zlokalizowane na jej terenie, czyli Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym - Elektrownia Bełchatów.

"Mamy basen, darmowy aerobik". Tak żyje się w najbogatszej gminie Polski

Na podium najbogatszych gmin w Polsce znalazła się jeszcze gmina Rewal z województwa zachodniopomorskiego, w przypadku której dochody na jednego mieszkańca wyniosły 27,2 tys. zł. Natomiast trzecie miejsce przypadło Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dochód tej gminy to 14,1 tys. zł per capita.

Najbiedniejsze

Na drugim biegunie zestawienia znalazła się gmina Pszów w województwie śląskim. Dochody na jednego mieszkańca osiągnęły tam poziom zaledwie 2,9 tys. złotych. Drugie miejsce od końca zajął Bolesław w województwie małopolskim (3 tys. zł na mieszkańca) a trzecie gmina Komprachcice w woj. opolskim (3,1 tys. zł).

Jak wynika ponadto z wyliczeń Serwisu Samorządowego PAP, Warszawa, której dochód w 2017 r. w przeliczeniu na mieszkańca wyniósł 8,8 tys. zł, jest najbogatszym miastem na prawach powiatu, do których zalicza się dawne stolice województw i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Kolejne na liście najbogatszych miast są Świnoujście 8,1 tys. zł, Sopot i Płock (po 8 tys. zł).

Największy skok dochodów rok do roku odnotowano w gminie Sośno w woj. kujawsko-pomorskim, której dochody wzrosły do 7,3 tys. zł per capita (77 proc.). Niemal dokładnie o połowę w ciągu roku swoje dochody powiększyły gminy: Wiskitki (woj. mazowieckie) i Milanów (woj. lubelskie).

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane