• rozwiń

Temat: Gospodarka

Ranking 100 najbogatszych Polek. Jest nowa liderka

Ranking 100 najbogatszych Polek. Jest nowa liderka
Foto: BEW / Wikipedia (CC BY 3.0) / Flickr (CC BY SA 2.0)/ Ed Kavishe / Charlie Cowins Foto: Dominika i Grażyna Kulczyk na szczycie listy najbogatszych Polek

Dominika Kulczyk, córka zmarłego w lipcu Jana Kulczyka jest najbogatszą Polką. Jej majątek szacowany jest na 8 mld złotych. Na podium znalazła się również Grażyna Kulczyk oraz Barbara Komorowska - wynika z rankingu "Wprost". W zestawieniu są też kobiety spoza świata biznesu - Agnieszka Radwańska i Anja Rubik.

Oto pierwsza piątka najbogatszych Polek:

1. Dominika Kulczyk - 8 mld złotych

Wraz z bratem Sebastianem stała się dziedziczka wielomiliardowej fortuny po zmarłym pod koniec lipca ojcu Janie Kulczyku. Dominika Kulczyk od lat angażuje się w działalność charytatywną i filantropijną.Jest założycielką i prezesem Kulczyk Foundaton, która inwestuje w projekty związane z edukacją, infrastrukturą oraz pomocą humanitarną. Jest również założycielką i wiceprezeską polskiego oddziału Green Cross International, czyli jednej z największych na świecie organizacji ekologicznych.

2. Grażyna Kulczyk - 2,7 mld złotych

Grażynę Kulczyk z pierwszego miejsca w rankingu najbogatszych Polek zrzuciła jej córka - Dominika. Największą częścią majątku Grażyny Kulczyk jest poznański kompleks Stary Browar. Należą do niej też liczne nieruchomości w Polsce i za granicą. Wspiera sztukę, jej kolekcja jest wyceniana na ponad 100 mln euro. Grażyna Kulczyk z wykształcenia jest prawnikiem.

3. Barbara Komorowska - 1,6 mld złotych

Wraz z mężem jest współwłaścicielką Bakomy, czyli jednego z największych producentów przetworów mlecznych w Europie. Bakoma wchodzi w skład grupy BZK, która skupia największe biznesy Barbary i Zbigniewa Komorowskich. W sumie we wszystkich firmach zatrudnionych jest 1,8 tys. osób.

4. Aldona Wejchert - 1,35 mld złotych

Od początku kariery związana z Grupą ITI, do niedawna głównym akcjonariuszem telewizji TVN. Obecnie w Grupie ITI pełni funkcję wiceprezydenta i członka komitetu wykonawczego. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej i London Business School w Wielkiej Brytanii.

Aldona Wejchert bierze aktywny udział w organizacji konkursu Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, przyznawanej co roku najlepszym polskim przedsiębiorcom.

5. Katarzyna Frank-Niemczycka - 900 mln złotych

Żona i biznesowa partnerka Zbigniewa Niemczyckiego, jednego z najbogatszych Polaków. Inwestuje głównie w rynek nieruchomości i branżę farmaceutyczną.

Nie tylko biznes

W rankingu najbogatszych kobiet w Polsce znalazły się również przedstawicielki świata sportu  i show biznesu. Na 35. miejscu z majątkiem 88 mln zł plasuje się Agnieszka Radwańska, a na 69. Anja Rubik, która zgromadziła 35 mln zł.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane