• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kolejny lek na zgagę wycofany ze sprzedaży. Jest komunikat

Tabletki Ranimax Teva wycofane ze sprzedaży Odtwórz: Tabletki Ranimax Teva wycofane ze sprzedaży
Foto: Shutterstock | Video: gif.gov.pl Foto: GIF wycofał ze sprzedaży kolejny lek na zgagę | Video: Tabletki Ranimax Teva wycofane ze sprzedaży

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży kolejnego leku na zgagę. Tym razem chodzi o wszystkie serie tabletek Ranimax Teva. Powodem jest potencjalna obecność zanieczyszczenia w produkcie.

Jak czytamy w komunikacie, pełnomocnik spółki Teva Pharmaceuticals Polska poinformował GIF o podjęciu przez Teva globalnej decyzji o wycofaniu z obrotu produktów leczniczych z substancją czynną Ranitidinum (ranitydyna) na podstawie potwierdzonej i potencjalnej obecności zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA).

Lek wycofany ze sprzedaży

W efekcie ze sprzedaży wycofano wszystkie serie produktu leczniczego Ranimax Teva, 150 mg, tabletki powlekane, opakowanie 10 tabletek. W połowie września br. wstrzymano sprzedaż tych tabletek.

DECYZJA GIF

Podmiotem odpowiedzialnym jest spółka Teva Pharmaceuticals Polska.

To kolejna taka decyzja GIF w ostatnich dniach. We wtorek informowaliśmy, że ze sprzedaży wycofano wszystkie serie leków Ranigast Max, Ranigast Fast oraz Ranigast Pro.

Ranitydyna jest szeroko stosowana w celu zmniejszenia produkcji kwasu żołądkowego u pacjentów ze zgagą czy wrzodami żołądka.

Wstrzymanie a wycofanie

Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii produktów z obrotu.

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane