• rozwiń

Temat: Gospodarka

Elżbieta Rafalska chce kontroli w handlowym gigancie. "Jesteśmy zaskoczeni tym listem"

Amazon otworzył centrum logistyczne w podpoznańskich Sadach Odtwórz: Amazon otworzył centrum logistyczne w podpoznańskich Sadach
Amazon otworzył centrum logistyczne w podpoznańskich Sadach "Źródło: tvn24"

Szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o skontrolowanie centrów logistycznych firmy Amazon działających w Polsce - poinformował w poniedziałek resort rodziny, pracy i polityki społecznej. "Jesteśmy zaskoczeni tym listem" - odpowiada spółka.

Ministerstwo zwróciło uwagę na swojej stronie internetowej, że wniosek jest reakcją na pojawiające się w mediach niepokojące informacje dotyczące sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon.

Chodzi m.in. o możliwość "nieprzestrzegania przepisów prawa pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy".

Będzie kontrola

"W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon znajdujących się w Polsce, w których wskazuje się na występowanie zjawiska nieprzestrzegania przepisów prawa pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w następstwie czego może wystąpić zjawisko narażania zdrowia tych pracowników, zwracam się z prośbą o podjęcie działań kontrolnych w centrach logistycznych firmy Amazon działających w Polsce" - czytamy we wniosku.

"W przypadku, gdy Państwowa Inspekcja Pracy już takie kontrole przeprowadziła, proszę o poinformowanie mnie o ich wynikach" – dodała w piśmie minister.

Amazon odpowiada

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe firmy Amazon Polska. W przesłanym stanowisku Marta Rzetelska zapewniła tvn24bis.pl, że Amazon "od pierwszego dnia działalności w Polsce, ściśle współpracuje z władzami i zapewnia im pełen wgląd w warunki pracy i standardy bezpieczeństwa".

"Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem" - poinformowała Rzetelska i dodała, że firma Amazon "od 2014 roku stworzyła w Polsce ponad 14 tys. stałych miejsc pracy, zapewniając osobom tam zatrudnionym bezpieczne i dobre warunki pracy".

"Chcąc walczyć z mitami na nasz temat, otworzyliśmy nasze Centra dla zwiedzających. Każdy, kto chce się dowiedzieć jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy, może przekonać się o tym osobiście" - dodała.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Działa od 1994 r., w Polsce - od roku 2014.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dawidov
Inwestorzy powinni jak najszybciej opuscic Pisowska Polske.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
freedom for all
Zapowiedziana kontrola? XD
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane