• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Rafalska zaproponowała podwyżkę płacy minimalnej

Henryk Kowalczyk o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 roku Odtwórz: Henryk Kowalczyk o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 roku
Henryk Kowalczyk o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- Byłby to 5 proc. wzrost minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie stanowiłoby 47,27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc relacja tych wynagrodzeń trochę by się poprawiła w stosunku do tego, co jest w 2017 roku. Teraz 2000 zł minimalnego wynagrodzenia stanowi 47,14 przeciętnego wynagrodzenia - podkreśliła szefowa resortu pracy.

Minimalna płaca

Zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa.

- Nasza propozycja to jest w zaokrągleniu 13 zł 70 gr. To wzrost stawki godzinowej o 5 proc. - oświadczyła Rafalska.

Minister zaznaczyła jednak, że ostateczną decyzję ws. minimalnego wynagrodzenia podejmie Rada Ministrów.

- To jest propozycja, która może ulec zmianie albo w jedną albo drugą stronę. To zależy od ostatecznej decyzji Rady Ministrów. W ubiegłym roku Rada Ministrów podniosła stawkę minimalnego wynagrodzenia w stosunku do tego, co zaproponował minister pracy - przypomniała.

Wzrost wynagrodzenia

Zdaniem Rafalskiej wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony. "W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy" - stwierdziła.

Jak zaznaczyła, nie sprawdziły się obawy, że wprowadzenie stawki godzinowej negatywnie wpłynie na rynek pracy.

- Wróżono, że stanowi to zagrożenie dla pracodawców. Ale w żaden sposób to się nie sprawdziło - oceniła minister.

Rada Dialogu

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Ustawa o wynagrodzeniu minimalnym bierze pod uwagę wskaźnik cen. Jeżeli okaże się, że minimalna płaca jest niższa od połowy przeciętnego wynagrodzenia, to można jeszcze podnieść płacę.

- Oznacza to, że w 2018 r. płaca minimalna wzrosłaby do 2050 zł, a minimalna stawka godzinowa do 13,30 zł – mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

Tymczasem rząd zapowiada, że tegoroczna podwyżka będzie wyższa niż wynika to ze wskaźników ekonomicznych. Poinformował o tym przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

- Uważamy, że płaca minimalna powinna rosnąć bardziej, w istotny sposób - tak, jak zresztą w ubiegłym roku było zrobione - powiedział minister Kowalczyk na antenie radiowej Jedynki.

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest ustalane w ramach Dialogu Społecznego przez przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i rządu. W 2017 roku płaca minimalna brutto wynosi 2000 zł, a stawka godzinowa - 13 zł.

Dla kogo stawka minimalna?

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł brutto (był to wzrost o 8,1 proc. - 150 zł - w stosunku do 2016 r). Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 zł i zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mario5
zdjąć kajdany podatkowe z przedsiębiorców a zaczną dobrze płacić ,jak dla mnie to wynagrodzenie może wzrosnąć nawet do 10 000 bo i tak nie stać mnie na pracownika a kiedyś zatrudniałem 4 osoby teraz pracujemy razem z żoną bo nas nie stać na pracownika .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rajstopak
To nie jest moja opinia, ale pytanie.
Jezeli place znaczaca wzrosna i wszystko razem z nimi to emerytury beda mialy mniejsza wartosc. Czy nie jest to podwyzka na niekorzysc emerytow. Czy tej podwyzki nie sfinansuje sie z pieniedzy emerytow? Moze bedzie rewaloryzacja rent?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane