• rozwiń

Temat: Praca

"Brakuje nam rąk do pracy i pracodawcy narzekają". Nowe dane w sprawie bezrobocia

Eksperci o problemach z wydawaniem wiz pracownikom z Azji Odtwórz: Eksperci o problemach z wydawaniem wiz pracownikom z Azji
Eksperci o problemach z wydawaniem wiz pracownikom z Azji "Źródło: TVN24 BiS"

Na koniec września stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co w sierpniu, czyli 5,8 procent - poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podała, że liczba bezrobotnych spadła do około 950 tysięcy osób.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy miesiąc wcześniej, w sierpniu, wyniosła 958,6 tysiąca.

"Brakuje nam rąk do pracy"

Komentując dane Eurostatu w sprawie stopy bezrobocia w Polsce w sierpniu na poziomie 3,4 procent szefowa MRPiPS wskazała, że Polska zajmuje drugie miejsce, razem z Niemcami.

- Przed nami są Czesi, ale jeszcze niedawno przed nami byli i Węgrzy i Malta. Mówiłam, że czekamy na podium, a teraz rzeczywiście jesteśmy w towarzystwie krajów, które są w czołówce najniższego bezrobocia - mówiła w radiowej Jedynce.

Dodała, że powoduje to pewne problemy. - Brakuje nam rąk do pracy i pracodawcy narzekają. Ale mamy rynek pracownika i wreszcie rosnące wynagrodzenia; szybciej niż kiedykolwiek rosnące wynagrodzenia - powiedziała.

Minister wskazała, że w perspektywie wyzwań demograficznych i kurczenia się liczby osób w wieku produkcyjnym, "trzeba sięgać do osób biernych zawodowo, trzeba postawić na zwiększenie aktywności zawodowej Polaków".

- Myślę tu o ludziach młodych; myślę o osobach wieku 50 plus; o tych, którzy na tyle się zniechęcili do poszukiwania pracy, że dali sobie spokój - powiedziała, akcentując, iż część tych osób, mogłaby odnaleźć się na rynku pracy.

Spadek liczby bezrobotnych

Szefowa MRPiPS poinformowała, że na koniec września stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co w sierpniu, czyli 5,8 procent.

- Bezrobotnych jest dziś mniej niż 950 tysięcy, dokładnie 948 tysięcy. W 2015 roku, jak rząd PiS rozpoczął funkcjonowanie, było 1,5 miliona bezrobotnych. Te liczby dzieli przepaść. Tak duża dokonała się zmiana na rynku pracy - przekazała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kapsel666
Nie ma chętnych do pracy za takie psie pieniądze. Sporo ludzi nadal wyjeżdża do pracy na zachód, bo za te ochłapy, które proponują pracodawcy w Polsce, trudno się utrzymać.
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
tojajestem
Dajcie jeszcze większy socjal to bezrobocie zniknie całkowicie. Przecież przez te wszystkie "+" ludziom nie chce sie pracować. Bo i po co, jak "państwo" da.
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Kapsel666
Ludziom nie chce się pracować tylko i wyłącznie przez NISKIE PŁACE, które nie wystarczają na utrzymanie.
Jak minimalna (taka rynkowa, a nie ustawowa) będzie wynosiła 3000 zł netto, to i chętni do pracy się znajdą.
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane