• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Prezydent, alimenty i minister. "Troszczy się o 500 plus"

Prezydent, alimenty i minister. "Troszczy się o 500 plus"
Foto: TVN24 BiS Foto: Zdaniem minister Elżbiety Rafalskiej, prezydent Andrzej Duda troszczy się o wdrożenie ustawy 500 plus

Prezydent Andrzej Duda troszczy się o wdrożenie ustawy 500 plus i tak odbieramy propozycję zmian w niej - powiedziała dziennikarzom minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Prezydent chce, by świadczenie wychowacze nie powodowało obniżenia alimentów.

Prezydent Andrzej Duda poinformował PAP w piątek, że skierował do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która spowoduje, że świadczenie z programu Rodzina 500 plus nie będzie obniżać wysokości świadczeń alimentacyjnych. "Absurdem" nazwał sytuację, kiedy alimenty mogą zostać obniżone z powodu otrzymywania 500 zł na dziecko.

W prezydenckim projekcie proponuje się zmianę artykułu regulującego kwestię wpływu świadczeń z programu 500 plus na istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego. - Zmiana polega na wyraźnym wskazaniu, że świadczenie wychowawcze oraz będący jego odpowiednikiem dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazują jego autorzy, pozwoli to na uniknięcie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych oraz zapewni stosowanie przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (wprowadziła ona program Rodzina 500 plus) zgodnie z intencjami ustawodawców.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY AUTORSTWA PREZYDENTA

Rafalska odpowiada

- Wszystkie sytuacje, w których doskonalimy i chcemy poprawić ten program, są dobrymi rozwiązaniami - podkreśliła w poniedziałek Rafalska, pytana przez PAP o propozycję prezydenta. - Pan prezydent troszczy się o wdrożenie tej ustawy i tak odbieramy tę propozycję - dodała.

Zaznaczyła, że sam resort stale monitoruje, jak program wchodzi w życie. - Ciągle też jesteśmy na etapie monitorowania tych wszystkich zmian i sprawdzania tej ustawy w życiu - zaznaczyła szefowa MRPiPS.

O programie

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet. Dotychczas wpłynęło już ich ponad 1,8 mln (przy 2,7 mln uprawnionych rodzin).

W prezydenckim projekcie zaproponowano również m.in. wyłączenie świadczenia wychowawczego spod egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego.

Gościem programu "Bilans" był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk (21.04.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zosia I
Minimalna płaca-1850+500+400=2750 ( 400 to alimenty z minimalnej pracy )Czyli kobieta będzie miała 2750 zł a mężczyzna 1450 z czego powinien jeszcze robić drobne prezenty, posiłki podczas spotkań z dzieckiem. JESTEŚCIE NORMALNI????
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
Jeżeli "pincet" na dziecko nie jest dochodem to Pan Prezydent powinien zwolnić minimalne emerytury z podatku.Płacić CT za głodowe świadczenie ZUS- to właśnie jest ABSURD szanowny Prezydencie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdelegalizować myślistwo
500 zł na dziecko to Przymusowy Narodowy Program Alimentacyjny. Rozdajmy wszystkie podatki skoro on służy gospodarce a potem módlmy się aby kosmici budowali drogi i zasoby z których korzystają wszyscy podatnicy. NIE, dla programu 500+ !
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane