• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

1,3 miliona elektronicznych i 11 tysięcy papierowych zwolnień. "Wczoraj był szczyt"

Rzecznik ZUS: pobiliśmy rekord e-zwolnień Odtwórz: Rzecznik ZUS: pobiliśmy rekord e-zwolnień
Rzecznik ZUS: pobiliśmy rekord e-zwolnień "Źródło: tvn24"

Od 1 grudnia wpłynęło ponad 1,3 miliona e-zwolnień. To 99,2 procent wszystkich wystawianych zwolnień lekarskich – poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W tym samym okresie wystawiono 10,8 tysiąca zwolnień papierowych.

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. Papierowe są wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu.

ZUS się przygotował


- Chciałabym być dobrze zrozumiana: ja nie chwalę ilości wystawionych zwolnień lekarskich, ja nie dokonuję oceny zachorowalności Polaków. Wszystkim chorującym życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Dzisiaj oceniamy stan przygotowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i lekarzy do wdrożenia tej naprawdę bardzo trudnej reformy, zmian. Ta ilość wystawionych i przyjętych przez system zwolnień lekarskich pokazuje tylko, jak dobrze ZUS przygotował się do wdrożenia tej reformy i pokazuje sprawność systemów informatycznych - zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Minister poinformowała, że w województwach średnia liczba przyjmowanych e-zwolnień waha się między 98 proc. a 100 proc. Najwięcej zwolnień w formie elektronicznej wystawiono w województwach podlaskim, opolskim i w lubelskim.

Minister podziękowała Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwu Zdrowia i lekarzom za pomoc we wdrożeniu reformy.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że każdego dnia zwolnienia elektroniczne wystawia 30-40 tys. lekarzy. Podkreślił, że wdrożenie reformy wymagało "doskonałej organizacji i współpracy między resortami, instytucjami i lekarzami".

Dużo pracy

Cieszyński dodał, że prawie 5 tys. asystentów medycznych może już wystawiać e-zwolnienia. - Planujemy rozszerzyć uprawnienia dla asystentów medycznych, by mogli oni odciążyć lekarzy w ich pracy - zapowiedział.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że systematycznie spada liczba lekarzy wystawiających zwolnienia w formie papierowej. W poniedziałek - jak mówiła - było ich 351.

Prezes ZUS zaznaczyła, że każdy przypadek papierowego zwolnienia jest indywidualnie analizowany.

- Zgodnie z naszym planem działania ustalamy przyczyny, dlaczego tak się dzieje i również oferujemy cały czas indywidualną pomoc, jeśli chodzi o wyeliminowanie przeszkód w stosowaniu tej elektronicznej formy - podkreśliła.

Dodała, że cały czas trwa monitorowanie systemu wystawiania e-zwolnień. - Przykładowo wczoraj był taki szczyt. 182 tysiące zwolnień przed północą i 21 zwolnień na sekundę - podała prezes ZUS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane