• rozwiń
  • WIG20 2159.31 +0.21%
  • WIG30 2445.66 +0.24%
  • WIG 56941.34 +0.28%
  • sWIG80 11462.23 +0.10%
  • mWIG40 3639.05 +0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:32

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Sąsiad Polski bierze za wzór sztandarowy program rządu PiS. "Możemy mieć powód do dumy"

Ksiądz Stryczek o wpływie programu "Rodzina 500 plus" Odtwórz: Ksiądz Stryczek o wpływie programu "Rodzina 500 plus"
Ksiądz Stryczek o wpływie programu "Rodzina 500 plus" "Źródło: tvn24"

Jeśli nasz program Rodzina 500 plus zainspirował Litwę do wprowadzenia podobnych rodzinnych świadczeń, to możemy mieć powód do satysfakcji, może nawet do dumy - powiedziała we wtorek szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska, odnosząc się do wprowadzenia przez sąsiedni kraj świadczeń na dzieci.

Od stycznia rząd Litwy wprowadził comiesięczne świadczenia na każde dziecko, w wysokości 30 euro (ok. 132 zł). Od wtorku w lokalnych urzędach można składać wnioski na otrzymanie finansowego wsparcia.

- Jeśli nasz program zainspirował Litwę do wprowadzenia rodzinnych świadczeń, to możemy mieć powód do satysfakcji, może nawet do dumy. Życzę Litwie, by ich ambitne plany zrealizowały się. Rozumiem, że oni zamierzają podnosić skalę udzielanej pomocy (rodzinom - red.) - skomentowała Rafalska.

Szefowa resortu rodziny zamieściła również wpis na jednym z portali społecznościowych.
Zwróciła uwagę, że program Rodzina 500 plus został dostrzeżony na arenie międzynarodowej i rząd otrzymał szereg wyróżnień i nagród za jego wprowadzenie. - Za każdym razem, nawet jeśli nie chciałabym mówić o 500 plus, to i tak na wszystkich moich spotkaniach międzynarodowych z ambasadorami, ministrami zawsze wraca ten temat. Są to pytania dotyczące zarówno efektów programu, jak i tego, jak go wprowadzaliśmy - mówiła minister.

W sierpniu rząd otrzymał m.in. Nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin za Rodzinę 500 Plus. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej odebrała ją podczas Europejskiej Konferencji Dużych Rodzin w Rydze.

Założenia programu

Zgodnie z przyjętą na Litwie ustawą, 30 euro - niezależnie od dochodów rodziców - otrzyma każde dziecko poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy - do 21. roku życia. Dzieci z rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro (ok. 258 zł). Rząd zapewnił, że wysokość świadczenia na dzieci każdego roku będzie wzrastać i w 2020 roku wyniesie 100 euro.

- Bierzemy przykład z Polski, gdzie program 500+ świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi - mówił Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS).

Z inicjatywą wprowadzenia pieniędzy na dzieci na wzór polski wystąpili posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane