• rozwiń

Temat: Gospodarka

Rafalska o zmianach w zakazie handlu w niedziele. "Nie zawahamy się"

Zakaz handlu w niedzielę. Paweł Blajer odpowiada na pytania Odtwórz: Zakaz handlu w niedzielę. Paweł Blajer odpowiada na pytania
Zakaz handlu w niedzielę. Paweł Blajer odpowiada na pytania "Źródło: tvn24bis"

Jeśli pojawią się jakieś problemy, wynikające z ustawy ograniczającej handel w niedziele, to zostanie ona znowelizowana - poinformowała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.

- Jeżeli taka potrzeba wystąpi, to nie zawahamy się i będziemy nowelizować ustawę - powiedziała Rafalska.- Póki co pracujemy z Państwową Inspekcją Pracy nad wspólnymi interpretacjami, przepisami. Praktyką w Polsce jest (...), że przepisy jeszcze nie weszły, a wszyscy już główkują, jak by te przepisy zręcznie obejść - dodała minister.

Handel w niedziele

Zgodnie z zapisami ustawy ograniczającej handel w niedziele, od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. W ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele.

Plany sklepów

Do zmiany prawa i nowej rzeczywistości przygotowują się już sieci handlowe. Jak pod koniec stycznia informował tvn24bis.pl Rober Jacyno z oddziału NSZZ "Solidarność" 80 przy Jeronimo Martins Polska, sieć sklepów Biedronka rozważa zmianę czasu pracy w piątek, sobotę oraz poniedziałek.

- Pracownicy z różnych sklepów informowali nas, że w piątek i sobotę czas pracy będzie przedłużony do godziny 23.45. W nocy z niedzieli na poniedziałek będą się musieli stawić piętnaście minut po północy - mówił pod koniec stycznia w rozmowie z tvn24bis.pl Rober Jacyno. Biedronka nie potwierdziła oficjalnie tych doniesień. Przyznała jedynie, że obecnie trwają  "analizy" w związku z wprowadzeniem zakazu niedzielnego handlu.

Na marcową zmianę przepisów, przede wszystkim w zakresie godzin pracy, przygotowują się też inne sieci - m.in.: Lidl, Carrefour czy Netto.

WIĘCEJ NA TEMAT PRZYGOTOWAŃ SIECI DO ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELE CZYTAJ TUTAJ

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
struna78
już chodzą słuchy że galerie będą otwarte do godziny 23... a co z bezpiecznymi powrotami o takiej godzine? komunikacja miejska już zwykle nie jest normalnie dostępna...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
Jeśli pojawią się jakieś problemy, wynikające z ustawy ograniczającej handel w niedziele, to zostanie ona znowelizowana - no to ja już zgłaszam.....przed ostatnimi wolnymi dniami w handlu kolejki do kas były tak duże że zachodzi konieczność OBYWATELSKICH LIST Z ZAPISAMI DO KOLEJKI KASOWEJ...(do kasy)
  • 5
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane