• rozwiń

Rafalska: nie będzie cięć w wydatkach na 500 plus

Elżbieta Rafalska była gościem programu "Jeden na Jeden" Odtwórz: Elżbieta Rafalska była gościem programu "Jeden na Jeden"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Elżbieta Rafalska była gościem "Jeden na jeden" | Video: Elżbieta Rafalska była gościem programu "Jeden na Jeden"

Nie ma mowy o ograniczeniu wydatków na program 500 plus poniżej tego, co zostało zaplanowane. Na to jest w budżecie 23 mld 166 mln złotych, łącznie z obsługą tego zadania - zapewniła w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister odniosła się w ten sposób do danych GUS, który poinformował, że PKB w 2016 r. liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie o 2,8 proc. wobec 3,9 proc. w 2015 r. Zapewniła, że w związku z obniżonymi szacunkami nie będzie cięć w programie 500 plus. - Pieniądze (na program 500 plus - red.) są wpisane w przyjętym przez Sejm w budżecie - mówiła.

Zakaz handlu w niedziele

Pytana, czy rząd wycofa się z projektu dotyczącego ograniczenia handlu w niedziele, odpowiedziała: "Mamy projekt, zbieramy opinie innych resortów do tego projektu. Ja nie ukrywałam, ze jestem za ograniczeniem handlu w niedziele. Zakaz nie powinien dotyczyć wszystkich niedziel".

Według Rafalskiej, z całą pewnością powinniśmy "natychmiast wycofać się z karalności, która jest wpisana w ten projekt obywatelski". - Gdybyśmy podlegali karze, to na pewno nie karze więzienia. Jestem raczej za wprowadzeniem wyższych kar finansowych - dodała.

We wtorek szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej mówiła, że do końca lutego będzie znane stanowisko rządu w sprawie zakazu handlu w niedziele.

Maluch Plus plagiatem?

Gość Bogdana Rymanowskiego odniósł się również do zarzutów PSL, że ministerstwo, wprowadzając w listopadzie ubiegłego roku program "Maluch Plus" splagiatowało jego program "Maluch", który działa od  siedmiu lat.

- To jest absurdalny zarzut. Jaki plagiat? O czym my w ogóle mówimy? Realizujemy programy i w tym był program tworzenia nowych miejsc żłobkowych, dofinansowania tych miejsc. Na ten cel w tym roku jest 150 mln zł. Ten program był wprowadzony w 2011 roku. Wtedy był finansowany na niewielkim poziomie 18 mln zł, potem 100 mln zł, teraz to jest 150 mln zł - podkreśliła minister.

- My kontynuujemy działania, które były wprowadzane przez poprzednią ekipę. Ale dajemy nasze dodatkowe moduły, których poprzednio minister Kosiniak nie realizował - dodała.

Zaznaczyła, że obecna wersja różni się np. dofinansowywaniem miejsc także w żłobkach niepublicznych. Dodała, że w ramach programu "Maluch plus" na tworzenie miejsc w żłobkach ma trafić aż 1 mld 700 zł ze środków unijnych. - W skali jednego roku sądzimy, że to może być nawet 500 milionów dodatkowych środków - podkreśliła.

Więcej dzieci

Rafalska skomentowała też dane GUS, który podał, że w zeszłym roku urodziło się o ok. 16 tys. więcej dzieci niż rok wcześniej. Według minister ten wynik można jeszcze poprawić w 2017 roku.

- Jestem przekonana, że tak się stanie. Ten wzrost o 16 tys. w największym stopniu jest konsekwencją wzrostu w dwóch ostatnich miesiącach. W listopadzie urodziło się o 5 tys. dzieci więcej, podobnie  w grudniu - podkreśliła.

Zobacz całą rozmowę z Elżbietą Rafalską w programie "Jeden na Jeden":


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (12)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Angry bull
Do tych którzy tak krytykują ten program-przypomnę że pozostałe partie są za utrzymaniem 500+.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jethro
Juz sie przygotowuja do zabrania reszty pieniedzy ze SKOK-ow. Potem beda pewnie obnizac renty i emerytury. Ale ciec w rozdawnictwie nie bedzie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
maxpatriot
Ma rację - cięć w wydatkach nie będzie. Z czasem zmieni się tylko liczba "obdarowanych" (sama o tym delikatnie wspominała na początku roku).
Liczba uprawnionych będzie maleć wprost proporcjonalnie do ograniczania demokracji.
Na koniec będzie jak z kwota wolna od podatku - skorzysta ten co będzie pracował 3 miesiące w roku.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
Może wreszcie narzekający na Wałęsę, powiedzieli nam jak walczyli z komuną. Jezeli są bardzo młodzi to niech opowiedzą jak to robili ich rodzice. Dziś tych działaczy przy korycie dużo, ale przeszłości to żadnej. Może kaczor opowie jak walczył z reżimem. Nie chodzi takie miauczenie przy niedzielnym obiedzie z rodziną.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
VaII Govrylo
Pewnie, że nie będzie.
Morawiecki ma przecież plan.
Trzeba dodrukować banknotów, to proste.
Zresztą, pokaże to zapewne na prezentacji multimedialnej.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane