• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Rafalska: 151 mln zł na program "Maluch plus"

Foto: PAP/Lech Muszyński Foto: Minister uczestniczyła w piątek w uroczystym otwarciu żłobka miejskiego dla setki dzieci w Gorzowie Wlkp.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że w 2017 roku na program "Maluch plus" zostanie przeznaczonych 151 mln zł. Minister uczestniczyła w piątek w uroczystym otwarciu żłobka miejskiego dla setki dzieci w Gorzowie Wlkp.

Żłobek przy ulicy Maczka w Gorzowie Wlkp. działa od 1 marca br. To czwarta tego typu placówka miasta, a pierwsza zrealizowana w ramach rządowego programu "Maluch".

Wysoki standard

Rafalska powiedziała, że samorząd Gorzowa znakomicie wydał pieniądze, budując nowoczesny żłobek o wysokim standardzie opieki.

- Potrzebujemy miejsc instytucjonalnej opieki. Żłobki samorządowe są zawsze gwarantem wysokiej jakości, zawsze są pod dobrą samorządową kontrolą. Zawsze wiemy, co tu się dzieje. Zresztą dzisiaj rodzice bardzo uważnie przyglądają się standardowi opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia - powiedziała Rafalska.

Dodała, że w Polsce opieką tego typu nadal objętych jest niewiele dzieci, bo zaledwie 9 proc. Minister zapowiedziała, że na realizację programu w tym roku zarezerwowano 151 mln zł, a środki na poszczególne moduły programu zostały podzielone.

- Jest jeden dodatkowy moduł, który do tej pory nie występował - podmioty niegminne mogą aplikować i otrzymają środki na modernizację, bo do tej pory tylko otrzymywały dofinansowanie na pobyt dziecka. Tworzymy nowe miejsca w żłobkach. W 2017 roku ma ich powstać 12 tys. Dofinansowujemy też już powstałe i tu dofinansowanych będzie ponad 43 tys. nowych miejsc - powiedziała minister.

Będzie więcej żłobków

Szefowa resortu rodziny zapowiedziała, że w woj. lubuskim nowe żłobki powstaną w Deszcznie, Witnicy, Nowogrodzie Bobrzańskim i Sulechowie.

Minister mówiła, że program w tym roku będzie kontynuowany pod nazwą "Maluch plus" i stale ulepszany. Przypomniała jednocześnie, że duże pieniądze na opiekę żłobkową można uzyskać z funduszy unijnych, ujętych w Europejskim Funduszu Społecznym i warto z nich korzystać.

Symbolicznego otwarcia placówki dokonali: minister Rafalska, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Przebili oni trzy duże balony w barwach miasta (zielony, biały i czerwony), z których wysypało się kilkadziesiąt mniejszych, kolorowych baloników. Były upominki dla placówki i zwiedzanie obiektu.

Prezydent Wójciki mówił, że prorodzinna polityka rządu wpisuje się w politykę miasta - politykę dbania o rodziny, dbania, żeby rodzinom żyło się w Gorzowie po prostu bardzo dobrze. Ten żłobek to początek naszej drogi, bo przed nami kolejne wyzwania w dziedzinie edukacji: przedszkola, szkoły podstawowe, a przed wszystkim szkolnictwo zawodowe, techniczne - powiedział Wójcicki.

Budowa żłobka kosztowała prawie 5,5 mln zł, a dofinansowanie z programu "Maluch" wyniosło prawie 2,4 mln zł (ok. 46 proc.).

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane