• rozwiń

Temat: Rząd PiS

500 złotych na dziecko nie tak szybko? "Chcemy szeroko skonsultować projekt"

500 złotych na dziecko nie tak szybko? "Chcemy szeroko skonsultować projekt"
Foto: shutterstock.com Foto: Program "Rodzina 500+" to priorytet dla nowego rządu

Choć rządowi zależy na jak najszybszym uchwaleniu przepisów dot. 500 zł na drugie i kolejne dziecko, projekt ten zostanie szeroko skonsultowany. Prace mogą zamknąć się pod koniec pierwszego, na początku drugiego kwartału, może 1 kwietnia - mówi minister pracy Elżbieta Rafalska.

- Projekt 500+ przejdzie normalną drogę legislacyjną dla projektu rządowego, zostanie poddany konsultacjom społecznym i uzgodnieniom. Chcemy to zrobić tak szybko, jak to jest możliwe, natomiast są też określone terminy i musimy pamiętać, że ciągle jesteśmy przed przyjęciem projektu budżetu na 2016 r. Myślę, że te prace mogą się zamknąć pod koniec pierwszego kwartału, na początku drugiego. Może 1 kwietnia. Taki będzie harmonogram, jeżeli wszystko będzie przebiegało bardzo szybko - powiedziała PAP Rafalska.

Zaznaczyła jednak, że nie przewiduje skracania czasu na konsultacje społeczne.

Priorytety resortu

- To jest projekt o szerokim oddziaływaniu, projekt, który rozbudza dyskusje i jest ważnym elementem polityki rodzinnej. Chcemy też, żeby był po prostu dobrym projektem i nie trzeba go było zaraz nowelizować, więc naprawdę trzeba to dobrze przepracować - podkreśliła.

Pytana o inne priorytety dla resortu, odparła, że sprawą do szybkiego załatwienia jest kwestia "zabierania dzieci z rodzin, które cierpią ubóstwo".

- To sprawa, która zawsze bulwersowała Polaków, co do której nie było zgody. Tym praktykom trzeba w końcu powiedzieć dosyć - oceniła. Jak mówiła, w związku z tym trzeba przeanalizować ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

- Mamy tam artykuł, który mówi o tym, że można dzieci zabrać z rodzin w sytuacji, gdy nie ma wyroku, ale występuje zagrożenia ich bezpieczeństwa. Ostatnio miał miejsce skokowy wzrost liczby dzieci zabieranych z rodzin. Wcześniej było pięćset parę, a teraz prawie 1,4 tys. rocznie. A każda sytuacja musi być monitorowana i sprawdzona - zauważyła. Jak dodała, w tym kontekście poprawy wymaga także sytuacja pomocy socjalnej.

- Pracownicy socjalni ciągle są obciążeni ponad siły, nie jest zrealizowany ustawowy wymóg 1 pracownika na 2 tys. mieszkańców - mówiła.

Wśród swoich priorytetów wymieniła także aktualizację programu dożywiania dzieci. Jej zdaniem program ten mógłby funkcjonować lepiej, np. gdyby odbiurokratyzować proces wydawania decyzji o zakwalifikowaniu dzieci do programu, w tym zwiększyć liczbę decyzji wydawanych poza wywiadem środowiskowym, która - według Rafalskiej - jest ciągle niska.

"Dyskryminujący zapis"

Zwróciła także uwagę na przepisy dotyczące stawek minimalnego wynagrodzenia.

- Jest tam dyskryminujący moim zdaniem zapis, dotyczący wynagradzania ludzi młodych, którzy podejmują swoją pierwszą pracę. Przewiduje on, że mogą oni otrzymywać stawkę na poziomie 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. To trzeba natychmiast skreślić - podkreśliła.

- Kolejna rzecz to wyeliminowanie patologii związanych z umowami śmieciowymi. Podwyższenie minimalnej stawki pomoże ucywilizować tę sferę. Jeżeli wprowadzimy tę regulację plus ozusowanie umów śmieciowych, to myślę, że pracodawcy zobaczą, że nie jest to optymalny sposób zatrudnienia - oceniła.

Jej zdaniem pracodawcy uświadomią sobie, że pracownik, który identyfikuje się ze swoim miejscem zatrudnienia i ma poczucie bezpieczeństwa, lepiej pracuje, a "pracownik wykorzystywany pracuje z poczuciem krzywdy, niesprawiedliwości, jest sfrustrowany".

- Myślę, że to są rzeczy, które wymagają pilnego uregulowania - podsumowała.

Intensywne 100 dni. Zobacz, co obiecał rząd:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (22)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Tempo wykazał PiS tylko przy Trybunale Konstytucyjnym. Oj poczekacie na te 500 zł., poczekacie. Będą przejściowe - chwilowe. Od razu widać że chachmęcą jak przy nawozach (Kargul).
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dzieciarnia3
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Grimar
programem 500+ ma byc objetych 3,6 mln dzieci, zatem roczny koszt to ok 21mld. Dochody budzetu to ok 296mld, wydatki 350mld, brakuje ponad 50mld. Laczny dlug ponad 1000 mld. Naprwade chcecie zostawiac to naszym dzieciom do splaty? Jak nie ma kasy to sie oszczedza, a nie wydaje.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
hektor10077
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AnonimW
Konkurencyjność firm to tańszy pracownik, tańszy pracownik to tańsze towary/usługi dla odbiorców końcowych. Czyli jeśli płaca min. tym reguluje to czarna strefa zatrudnienia będzie kwitła a duże firmy znajdą lepszy kraj z tańszym pracownikem. Reasumując płaca min. powinien regulować wolny rynek.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane