• rozwiń

Temat: Rząd PiS

"Premia za drugie dziecko". Minister zdradziła szczegóły pomysłu

Morawiecki: minimalna emerytura dla matek czwórki dzieci Odtwórz: Morawiecki: minimalna emerytura dla matek czwórki dzieci
Morawiecki: minimalna emerytura dla matek czwórki dzieci "Źródło: TVN24 BiS"

Zależy nam na tym, by rodzice wcześniej decydowali się na narodziny drugiego dziecka - powiedziała w poniedziałek minister rodziny Elżbieta Rafalska, nawiązując na konferencji prasowej do tak zwanej premii za drugie dziecko.

"Premia za drugie dziecko" to jedna z propozycji Prawa i Sprawiedliwości, które ogłoszono na sobotniej konwencji.

Założenia premii

Rafalska wyjaśniła w poniedziałek, że rozwiązanie to zakłada, iż jeżeli w ciągu 24 miesięcy od narodzin pierwszego dziecka rodzice zdecydują się na drugie, to wydłużony zostanie im o trzy miesiące urlop rodzicielski.

- Urlop, które będzie płatny na poziomie 100 procent. Będą też dodatkowe preferencje. Mówimy tu o żłobku, przedszkolu - zaznaczyła.

- Narodziny drugiego dziecka w tak krótkim okresie są sporym obciążeniem. Jest dużo dodatkowych obowiązków opiekuńczych, pielęgnacyjnych. Małe dzieci częściej też chorują i to są dodatkowe obciążenia dla mamy i taty. Zależy nam na tym, by w Polsce rodziły się dzieci, i żeby rodzice wcześniej decydowali się na narodziny drugiego dziecka - mówiła Rafalska.

Podkreśliła jednak, że "żadne zachęty nie zastąpią indywidualnych decyzji rodziny, bo to jest ich wybór".

Przypomniała, że zachęta do urodzenia drugiego dziecka zawarta jest też w programie Rodzina 500 plus, ponieważ świadczenie na drugiego potomka przyznawane jest bez kryterium dochodowego.

Wiceminister resortu rodziny Bartosz Marczuk zwrócił uwagę, że tzw. premia za urodzenie drugiego dziecka jest stosowana m.in. w Austrii i Finlandii i przynosi to efekty. - To nie jest pomysł oderwany od rzeczywistości - podkreślił.

Kłopot z opieką nad pierwszym dzieckiem

Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystyki i Demografii SGH zapytana o nowe propozycje rządu dotyczące rodziny oceniła, że "w miarę możliwości należy skłaniać rodziny do tego, by szybko decydowały się na drugie dziecko", ale - jak podkreśliła - potrzeba tu raczej rozwiązań ułatwiających godzenie pracy i życia rodzinnego.

- Mamy już bardzo dużo świadczeń. Urodzenie drugiego dziecka oznacza automatyczne korzystanie z programu 500 plus, jest to premia sama z siebie, czy potrzebne są dodatkowe premie i dodatkowe działania? Myślę, że rodziny po urodzeniu pierwszego dziecka mają kłopoty ze znalezieniem opieki dodatkowej dla tego pierwszego malucha, który się urodził - zaznaczyła Chłoń-Domińczak.

Jak dodała, obecnie "mamy najniższy odsetek dzieci w wieku 0-3 lat uczestniczących w jakichkolwiek formach opieki".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane