• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jest nowy prezes URE. Minister wręczył nominację

Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku Odtwórz: Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku
Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 roku "Źródło: RMF FM"

Rafał Gawin został nowym prezesem Urzędu Regulacji Energetyki - poinformowało w środę Ministerstwo Energii.

Gawin zastąpił na tym stanowisku Macieja Bando, którego kadencja upłynęła 2 czerwca. Prezesa URE wskazuje premier na 5-letnią kadencję.

"Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wręczył Rafałowi Gawinowi nominację na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jednocześnie minister podziękował Maciejowi Bando za dotychczasowa pracę" - poinformował resort we wpisie na Twitterze.

Ze informacji zamieszczonej na stronie urzędu wynika, że Rafał Gawin był dotąd zastępcą dyrektora Departamentu Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich URE.


Do wybrania nowego prezesa URE potrzebne były dwa konkursy. Kancelaria Premiera Rady Ministrów informowała pod koniec czerwca, że ogłosiła powtórny konkurs na szefa URE, gdyż poprzedni z 30 kwietnia zakończył się bez wyłonienia żadnego kandydata.

Obowiązki

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest regulatorem rynku energii, centralnym organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy Prawo energetyczne do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.

Do kompetencji prezesa URE należy między innymi udzielanie i cofanie koncesji, zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła pod względem zgodności z ustawami i przepisami wykonawczymi.

To właśnie do prezesa URE spółki składają wnioski taryfowe na sprzedaż energii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane