• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Radom "siedzibą" stoczni. Zaskakujący plan resortu Macierewicza

Radom "siedzibą" stoczni. Zaskakujący plan resortu Macierewicza
Foto: Shutterstock Foto: Radom ma być siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej

Ministerstw Obrony Narodowej chce, by siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej (SMW) został Radom - informuje Polskie Radio. Sam resort tego nie komentuje. Natomiast temat na jednym z portali społecznościowych podchwycił dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta i napisał, że "Radom jako >>siedziba<< stoczni jest równie śmieszny jak Paryż i Pekin" - sugerując, że w innych krajach centrale takich firm też nie znajdują się w miastach nadmorskich.

Ministerstwu Obrony Narodowej zależy na tym, by Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) wróciła w ręce Skarbu Państwa i by to państwo miało kluczowy wpływ na to, co dzieje się w stoczni - informuje Polskie Radio.

Dziś zakład przemysłowy jest niezależną spółką i znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej. Natomiast centrala ewentualnego nowego przedsiębiorstwa znajduje się w Radomiu. Jeżeli Grupa przejęłaby Stocznię, to centrala znalazłaby się w Radomiu.

Obecnie SMW zarządza syndyk masy upadłościowej. Oferty przetargowe można składać do końca tego miesiąca. Wartość firmy wyceniono na ponad 224 miliony złotych.

MON wyjaśnia

Ministerstwo Obrony Narodowej zapytane przez tvn24bis.pl o swoje plany wyjaśnia, że "ze względu na tocząca się procedurę przetargową na sprzedaż SMW S.A. w upadłości likwidacyjnej resort obrony narodowej nie może udzielić informacji w zakresie ewentualnej oferty oraz planów związanych z funkcjonowaniem stoczni po jej ewentualnym nabyciu".

"Wszelkie działania resortu w tym obszarze są uwarunkowane interesem bezpieczeństwa państwa i zachowaniem nadzoru nad kluczowymi zdolnościami przemysłu obronnego i nakierowane na rozwój polskiego przemysłu stoczniowego" - dodano.

Prezydent zadowolony

Z decyzji o potencjalnym zarejestrowaniu stoczni na Mazowszu cieszą się lokalne władze - informuje Polskie Radio.

Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego przyniesie to korzyści finansowe dla budżetu gminy, bo każda spółka prawa kapitałowego ma obowiązek płacić CIT w miejscu, w którym znajduje się jej siedziba.

Tymczasem na Twitterze pomysł MON-u skomentował Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. "Radom jako >>siedziba<< stoczni jest równie śmieszny jak Paryż i Pekin" - napisał, przypominając jednocześnie, że zarząd stoczni we Francji znajduje się w Paryżu, a Chin w Pekinie - choć żadne z tych miast nie znajduje się bezpośrednio nad morzem lub oceanem.

Polska Grupa Zbrojeniowa SA to polskie przedsiębiorstwo powstałe w 2013 roku, zawiązane przez Skarb Państwa. W skład PGZ wchodzą m.in. 33 główne państwowe przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej, stoczniowej, nieruchomości i nowych technologii. Siedziba PGZ SA znajduje się w Radomiu. Spółka posiada przedstawicielstwa w Gdyni i Warszawie.
 

W poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki i minister Antoni Macierewicz odwiedzili Szczecin. Zobacz materiał TVN24 (23.01.2017):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane