• rozwiń
  • WIG20 2169.53 -0.10%
  • WIG30 2464.39 -0.02%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:14

Dostosuj

Radom chce rozbudować lotnisko za 100 mln złotych. "Kwestia pieniędzy jest sprawą wtórną"

Radom chce rozbudować lotnisko za 100 mln złotych. "Kwestia pieniędzy jest sprawą wtórną"
Foto: tvn24 Foto: Rozbudowa lotniska w radomiu ma kosztować 100 mln złotych

Już wkrótce rozstrzygnie się przyszłość lotniska w Radomiu, które chce się rozbudowywać. Decyzja zostanie podjęta na sesji rady miejskiej, która odbędzie się jeszcze w styczniu. Obecnie z radomskiego lotniska trzy razy w tygodniu odbywają się loty pasażerskie do Pragi. - Prowadzimy rozmowy z innymi przewoźnikami, w celu uruchomienia dodatkowych połączeń lotniczych w sezonie wiosenno-letnim - powiedział tvn24bis.pl Kajetan Orzeł, rzecznik lotniska.

Na rozbudowę lotniska potrzeba ok. 100 mln złotych. Miasto poszukuje inwestora, który wyłożyłby kilkanaście milionów złotych na dokończenie inwestycji. Decyzja o tym, jak dalej będzie funkcjonowało lotnisko w Radomiu zostanie podjęta podczas sesji rady miejskiej, która zostanie zwołana w styczniu.

- O taką sesje, której dokładny termin nie jest jeszcze znany, będzie wnioskował prezydent Radomia. Na sesji prezydent przedstawi stan lotniska oraz jego możliwości - powiedziała tvn24bis.pl Dagmara Gac z biura prasowego prezydenta.

Ambitne plany

Odpowiednie wnioski, w ramach tzw. specustawy lotniczej, trafiły już do wojewody mazowieckiego.

- Jeden wniosek dotyczy budowy sieci uzbrojenia terenu wokół całego lotniska. Drugi - wydłużenia drogi startowej, budowy oświetlenia nawigacyjnego (światła podejścia na jednym z kierunków), budowy systemu precyzyjnego lądowania (ILS) oraz remontu istniejącej drogi startowej - powiedział tvn24bis.pl Kajetan Orzeł, rzecznik lotniska.

Wojewoda - zgodnie z tzw. specustawą lotniskową, która upraszcza procedury związane z pozyskaniem gruntów pod inwestycje lotniskowe, ma trzy miesiące na wydanie decyzji o zezwoleniu na budowę.

Droga startowa ma być wydłużona o 500 metrów (obecny pas ma długość 2000 metrów). Pozwoli to na starty i lądowania samolotów o większych gabarytach niż dotychczas.

- Lotnisko ma certyfikat na samoloty kodu referencyjnego A, B i C. Chcemy podnieść kategorie lotniska do 4D - tłumaczy Orzeł. Kategoria 4D przeznaczona jest dla samolotów, które potrzebują do rozbiegu więcej niż 1800 metrów i o rozpiętości skrzydeł od 36 do 52 metrów.

Poszukiwania inwestora

Według wstępnych szacunków rozbudowa lotniska miałaby kosztować ok. 100 mln zł.

- Poszukujemy źródeł finansowania, na razie musimy uzyskać zgodę na przeprowadzenie tych inwestycji, kwestia pieniędzy jest sprawą wtórną - zaznacza rzecznik.

W październiku 2014 roku rada miejska Radomia wyraziła zgodę na objęcie akcji spółki Port Lotniczy Radom na kwotę 70 mln zł przez podmiot zewnętrzny, którym jest spółka Dekada Inwestycje. W marcu ub. roku została podpisana z ta spółką umowa na 25 mln złotych. Pozostała kwota, czyli 45 mln zł jest w trakcie uruchomiania.

Jak powiedziała Gac, plan spółki zakłada również pozyskanie inwestora strategicznego, który przystąpiłby do niej jako jej akcjonariusz. - Jego zadaniem byłoby dokończenie infrastruktury, czyli rozbudowy lotniska. Poszukiwania inwestora cały czas trwają - podkreśliła.

Będą nowe kierunki?

Obecnie z radomskiego lotniska trzy razy w tygodniu odbywają się loty pasażerskie do Pragi. Nadal - jak podkreśla rzecznik – prowadzone są rozmowy z innymi przewoźnikami, w celu uruchomienia dodatkowych połączeń lotniczych w sezonie wiosenno-letnim. - Pracujemy nad tym i mamy nadzieję, że niebawem ogłosimy kolejne kierunki - powiedział Orzeł.

Władze lotniska w Radomiu mają nadzieję, że w tym roku uda im się obsłużyć 60 tysięcy pasażerów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jerzy_skrzelewski
Ciekawi mnie jedna sprawa buduję się lotnisk że słabą infrastruktura ..Czemu od razu pas startowy nie miał 2500m?Dlaczego wcześniej nie wzięto pod uwagę sieć połączeń międzynarodowych i przewożników ? Buduję się a potem dobudowuję .To jakiś absurd ...
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane