• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Przegląd prasy: Konstytucja Morawieckiego nie dla biznesu. Prawnicy premiera ostrzegają

Morawiecki zaprezentował "Konstytucję dla biznesu" Odtwórz: Morawiecki zaprezentował "Konstytucję dla biznesu"
Morawiecki zaprezentował "Konstytucję dla biznesu"

W obecnej postaci kluczowa ustawa dla firm nie bierze ich w obronę - ostrzegają prawnicy premiera. Jak donosi "Puls Biznesu", resort rozwoju zwołał w tej sprawie naradę z ekspertami. "W obecnym kształcie projektu istnieje zagrożenie, że nie dojdzie do wzmocnienia przewidywalności działalności gospodarczej, lecz - wręcz przeciwnie - pojawią się dodatkowe problemy praktyczne mogące zagrozić realizacji celu ustawodawcy" - czytamy w opinii Rady Legislacyjnej.

Gazeta informuje, że od poniedziałku do piątku w Ministerstwie Rozwoju będą prowadzone uzgodnienia kilku projektów legislacyjnych. Najważniejszy z nich jest projekt Prawa przedsiębiorców zwany Konstytucją biznesu.

Według informacji gazety, w resorcie spotkają się przedstawiciele wszystkich ministerstw, Rządowego Centrum Legislacyjnego, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadto, na konferencji nie zabraknie przedstawicieli organizacji przedsiębiorców.

Przez pięć dni resort rozwoju wspólnie z ekspertami ma doszlifować Konstytucję biznesu, by w praktyce służyła przedsiębiorcom - informuje "PB". Dodaje, że prawnicy z Rady Legislacyjnej przy kancelarii premiera wytknęli autorom wiele błędów i braków.

Zastrzeżenia prawników

Rada wskazuje, że błędem jest przyznawanie firmom uprawnień bez określenia gwarancji korzystania z nich oraz nakładanie na urzędników obowiązków bez określenia procedury ich egzekwowania.

"W tekście projektu ustawy mamy do czynienia tylko z ogólnymi deklaracjami, które mocy gwarancyjnej same w sobie nie zawierają" - twierdzą prawnicy premiera, cytowani przez gazetę.

Przykładami papierowych uprawnień firm są między innymi ulga na start, czyli zwolnienie z ZUS przez 6 miesięcy, bo okazuje się, że nie wiadomo, od kiedy ma biec termin tych ulg.

"Puls Biznesu" wskazuje, że także zapisanie w Konstytucji biznesu obowiązków firm takich jak poszanowanie zasad uczciwej konkurencji i dobrych obyczajów, będzie mieć jedynie "wartość ornamentalną, bo nie stoją za nimi żadne instrumenty służące ich realizacji".

W ocenie Rady Legislacyjnej, opiniowany dokument zawiera zbyt wiele propozycji unormowań, które "pozostają w sprzeczności z polskim systemem prawnym".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
left
A od kiedy rząd dobrej zmiany ma robić coś dla przedsiębiorców?
Przecież tu chodzi o to, że w zamian za poklepywanie po plecach przez rząd przedsiębiorcy mają płacić duże podatki i w ten sposób finansować dobrą zmianę!
Taki PRL (gdzie dobra zmiana to KC PZPR) tylko 30 lat później...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane