• rozwiń

PZU sprzedaje część biznesu na Litwie

PZU sprzedaje część biznesu na Litwie
Foto: media.pzu.pl Foto: Grupa PZU podała wyniki za 2013 roku

Grupa PZU sprzedaje PZU Lietuva norweskiemu Gjensidige Forsikring ASA. Wartość transakcji to 54 mln euro.

Jak czytamy w komunikacie PZU, w poniedziałek podpisano umowę sprzedaży PZU Lietuva. Sprzedaż uwarunkowana jest m. in. brakiem sprzeciwu ze strony Banku Litwy i uzyskaniem zgody urzędów

antymonopolowych.

Duże przejęcia

Decyzja o sprzedaży części aktywów na Litwie była zapowiadana i jest konsekwencją dużych przejęć, których PZU dokonało w ubiegłym roku w krajach bałtyckich. Wówczas Grupa podpisała umowę z brytyjskim RSA na zakup litewskiej Lietuvos Draudimas AB, łotewskiej AAS Balta, estońskiej spółki Codan Forsikring A/S oraz obecnego także w Polsce Link4. Polska spółka zapłaciła 350 mln euro.

Swoje zastrzeżenia zgłosił jednak litweski urząd antymonopolowy, który obawiał się zaburzenia konkurencji po przejęciu przez PZU tak dużych spółek.

Czekają na zgodę

- Sprzedaż PZU Lietuva wynika z ubiegłorocznych zakupów aktywów Grupy RSA w krajach bałtyckich. Otrzymując zgodę na zakup Lietuvos Draudimas AB, zobowiązaliśmy się do sprzedaży części aktywów na rynku litewskim. Dziękuję wszystkim, z którymi mieliśmy okazje tworzyć wartość tej spółki. To ważny dzień dla PZU jako Grupy. Cieszę się, że tak szybko i korzystnie domykamy transakcję związaną z międzynarodową ekspansją PZU – powiedział Andrzej Klesyk, prezes PZU SA cytowany w komunikacie.

- To nie jest prosta transakcja, ze względu na fakt, że PZU został zobowiązany do jej przeprowadzenia przez Litewski Nadzór Antymonopolowy. Jestem więc szczególnie zadowolony, że udało się ją zrealizować szybko – w ciągu trzech miesięcy. Cena jaką uzyskaliśmy jest w pełni satysfakcjonująca. Sprawność przeprowadzenia transakcji zakupu spółek od Grupy RSA oraz sprzedaży PZU Litwa pokazuje, że w kolejnym obszarze – przejęć i akwizycji – udało nam się zbudować wysokie kompetencje – dodał Przemysław Dąbrowski, CFO Grupy PZU.

PZU jest największym polskim ubezpieczycielem. Zagraniczne przejęcia mają pozwolić mu zbudować silną pozycję firmy w Europie Środkowej i Wschodniej.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane