• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Uwaga na maile i SMS-y od oszustów. PZU ostrzega

Ekspertka o oszustwach internetowych Odtwórz: Ekspertka o oszustwach internetowych
Ekspertka o oszustwach internetowych "Źródło: TVN24 BiS"

PZU ostrzega przed fałszywymi e-mailami i SMS-ami, które wysyłają wyłudzacze podszywający się pod firmę.

"PZU ostrzega przed fałszywymi wiadomościami, które mogą trafić na Twoją skrzynkę i Twój telefon. Wysyłają je nadawcy, którzy podszywają się pod firmę PZU. W treści wiadomości (mail, SMS) mogą znajdować się np. informacje o kończącej się polisie lub fakturze za usługi, czy wymaganej płatności" - poinformowała firma w komunikacie.

Jak zaznaczyła, taka wiadomość nie pochodzi od PZU. "W wiadomości może znajdować się link do rzekomego operatora płatności, pobierającego je w imieniu PZU. W żadnym wypadku nie pobieraj takiej wiadomości mailowej i nie korzystaj z linka w wiadomości SMS. Jeśli już do tego doszło, jak najszybciej przeskanuj swój komputer i telefon programem antywirusowym oraz dokonaj zmiany ważnych haseł" - podkreśla PZU.

Ofensywa oszustów

Kilka dni temu przed fałszywymi e-mailami ostrzegało PKO BP. Największy bank w Polsce poinformował w komunikacie, że przestępcy rozsyłają fałszywe maile z linkami do formularzy kredytowych. "Proszą w nich o uzupełnienie formularza potrzebnego do złożenia wniosku kredytowego" - wskazano.

Przedstawiciele banku podkreślili jednak, że "PKO Bank Polski nie jest nadawcą takich maili". "Kliknięcie w link może spowodować pobranie i zainstalowanie złośliwego oprogramowania" - dodano.

Ostrzeżenie wydał też ostatnio ING Bank Śląski. "Możesz otrzymać SMS-a, którego nadawca podszywa się pod nasz bank lub inną instytucję finansową. W SMS-ie znajduje się informacja, że ktoś wysłał Ci przelew na telefon, kod, kwota oraz link do odbioru pieniędzy" - mogliśmy przeczytać w komunikacie na stronie.

Przed oszustami wysyłającymi wiadomości ze złośliwym oprogramowaniem ostrzegał również mBank.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane