• rozwiń
  • WIG20 2176.90 -0.34%
  • WIG30 2500.18 -0.36%
  • WIG 56476.64 -0.15%
  • sWIG80 11570.56 -0.44%
  • mWIG40 3890.57 -0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:43

Dostosuj

Banknoty na wypadek wojny z czasów PRL. Pilnie strzeżona tajemnica ujawniona

Foto: PAP Foto: PWPW S.A. zaprezentowała banknoty z czasów PRL

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. zaprezentowała w piątek banknoty o kryptonimie "E-71", przygotowane w latach 70. na wypadek wojny i zniszczenia PWPW. Banknoty, pochodzące z serii Miasta Polskie, objęte były klauzulą tajności do końca 2015 roku.

Pierwsza produkcja, datowana na 2 stycznia 1971 r., obejmowała dziewięć nominałów (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1 tys. złotych). Kolejna, której pochodzenie ustalono na 2 stycznia 1977 r., objęła banknoty 200 i 2 tys. zł. Na tych o nominałach od 20 zł do 2 tys. zł widnieją wizerunki siedmiu polskich miast: Poznania, Gdańska, Katowic, Lublina, Krakowa, Warszawy i Gniezna.

- Jest to seria unikalna prawdopodobnie na skalę europejską, pierwszy raz pokazywana światu - powiedział na piątkowej konferencji prezes PWPW S.A. Piotr Woyciechowski.

Dodał, że kolekcja nie była znana nawet ekspertom i kolekcjonerom. - Druk był prowadzony w warunkach tajnych, przy absolutnym zachowaniu tajemnicy państwowej, dokumenty, które temu towarzyszyły też zostały opatrzone klauzulami o najwyższym stopniu tajności - zaznaczył.

Zobacz galerię zdjęć banknotów z czasów PRL:

Przełomowy moment

Przygotowana do emisji seria pieniędzy miała zastąpić obowiązujące w komunistycznej Polsce środki płatnicze. Po zniszczeniu PWPW produkcję przeniesiono by w inną lokalizację, prawdopodobnie do Częstochowy.

Jak zauważył prezes spółki, ujawnienie i odtajnienie tych banknotów po ponad 40 latach pokazuje ciekawy obraz nieodległej historii Polski, skłania też do refleksji nad planami władz PRL.

- Jest pewna hipoteza, którą należy uprawdopodobnić poprzez szczegółowe badania, że te pieniądze miały zostać wprowadzone do obiegu na obszarze okupowanym w ramach inwazji sił Układu Warszawskiego, gdzie Ludowe Wojsko Polskie miało zająć takie kraje jak Dania, Holandia i Północne Niemcy - powiedział Woyciechowski.

Jak dodał, odtajnienie dokumentacji i umożliwienie zaprezentowania opinii publicznej tych banknotów nastąpiło dopiero pod koniec zeszłego roku, 25 lat od momentu transformacji. - Jest to dosyć nieprzyjemna sytuacja, w której niepodległa Polska chroni dobra państwa reżimu komunistycznego - ocenił.

Wszystkie arkusze do produkcji banknotów po zakończeniu ekspozycji trafią do zbiorów historycznych PWPW S.A.

Długoletnia historia

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Zajmuje się m.in. produkcją: banknotów, banderoli, znaczków, dowodów osobistych, paszportów oraz dokumentów dla cudzoziemców, a więc materiałów objętych szczególnymi procedurami wytwarzania.

Historia spółki sięga 1919 roku, kiedy dwa miesiące po odzyskaniu niepodległości podjęto decyzję o uruchomieniu Państwowych Zakładów Graficznych.

Szybki rozwój

W ostatnim 25-leciu spółka, już jako Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., dynamicznie się rozwija, inwestuje w nowe produkty i rozpoczyna eksport. Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw branży security printing w Europie, znajdującym się na liście podmiotów Europejskiego Banku Centralnego uprawnionych do druku banknotów euro.


Jednym z kierunków polityki eksportowej spółki jest Ameryka Południowa, w efekcie banknoty polskiej produkcji trafiły do portfeli mieszkańców Gwatemali, Paragwaju czy Hondurasu. Ostatnim sukcesem PWPW S.A. jest wygrany przetarg na produkcję ponad miliona paszportów dla Republiki Armenii, o czym poinformowano w środę.

 

NBP zaprezentował nowy banknot:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
w Państwie - niezależnie przez kogo by nie było rządzone - nie należy ujawniać tajemnic i agentów zbyt wczesnie - bo wtedy państwo traci zaufanie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FFF
Loading...
FFF
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Esquire
Jak przystało na porządny kraj socjalistyczny, od razu przewidziano nieuchronną dewaluację nowej waluty. Stąd od razu rozpiętość nominałów od 1 do 2000 zł.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane