• rozwiń

Temat: Gospodarka

Raport: Z podatków wycieka mniej. Luka węższa o 13 miliardów złotych

Surowa kara za wyłudzenia VAT Odtwórz: Surowa kara za wyłudzenia VAT
Surowa kara za wyłudzenia VAT "Źródło: tvn24"

Polski system podatkowy bardziej szczelny. Luka w VAT w 2017 roku zmniejszy się o 13 miliardów złotych do około 39 miliardów złotych - wynika z raportu firmy doradczej PwC.

Luka VAT to różnica pomiędzy realnymi wpływami z podatku VAT a wpływami możliwymi do osiągnięcia. Powstaje w konsekwencji zarówno oszustw podatkowych, jak również funkcjonowania szarej strefy czy niewydajności poboru podatków.

Im mniejsza, tym lepiej państwo radzi sobie ze ściąganiem podatków.

Z najnowszego raportu PwC, że ten rok będzie pod tym względem lepszy niż poprzedni. "Luka podatkowa VAT w Polsce może zmniejszyć się w tym roku do poziomu 2 proc. PKB z 2,9 proc. PKB w 2016 r." - napisano. Przekładając to na liczby bezwzględne luka spadnie o ok. 13 mld zł do 39 mld zł. Ostatnio tak niska była przed 2012 r.

Brakujące wpływy

"Prognoza na ten rok, powstała w oparciu o dane z wpływu podatku VAT w pierwszych 6 miesiącach 2017 r., przewiduje, że dochody z VAT wzrosną o około 19 proc. w ujęciu rocznym i wyniosą nieco ponad 150 mld zł. Oznacza to spadek luki w VAT do poziomu 2 proc. PKB, czyli ok. 39 mld zł" - napisali eksperci PwC.

Ich zdaniem na wzrost dochodów VAT w tym roku w podobnym stopniu odpowiada wzrost dochodów brutto, jak i spadek zwrotów. Nawet gdyby wartość zwrotów w roku 2017 była taka sama jak w roku 2016, to i tak do lipca wartość dochodów z VAT byłaby o 13 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Działania regulacyjne

- Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy podjęto działania regulacyjne, które pozwoliły skutecznie zmniejszyć skalę wyłudzeń VAT na szczególnie wrażliwym asortymencie. Dobrym przykładem jest tutaj tzw. pakiet paliwowy. Pozytywne skutki tego konkretnego działania legislacyjnego wyraźnie widać na poziomie analizy samych danych statystycznych. Wskazują też na nie publiczne informacje o wzroście obrotów odnotowanym przez polskie rafinerie – podkreśla Tomasz Kassel, partner w PwC.

Eksperci PwC wskazali także na rekomendowane dalsze działania, które mogą przyczynić się do trwałego spadku luki VAT w Polsce.

- Systemowo, dobrym narzędziem istotnie ograniczającym możliwość nadużyć jest mechanizm podzielonej płatności, który ma być wdrożony w przyszłym roku. Kwestią otwartą pozostaje, czy system obecnie proponowanych zachęt dla podatników przyczyni się do jego stosowania na szerszą skalę. Trudno też na polu skutecznej walki z wyłudzeniami VAT przecenić rolę działań ‘miękkich’. Przykład prowadzonych przez Ministerstwo Finansów konsultacji społecznych w zakresie przesłanek należytej staranności w VAT pokazuje, że rolę tę dostrzegają także organy administracji publicznej – wskazuje Tomasz Pabiański, dyrektor dziale prawno-podatkowym w PwC.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
baldie
Ciekawe czy wzięli pod uwagę fakt, że urzędy skarbowe "wypłacają" przedsiębiorcom zwroty VAT na zasadzie korygowania ich zobowiązań podatkowych czyli nie jako na raty...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane