• rozwiń

Temat: Gospodarka

Przegląd prasy. Jak handlować, to z Azją

Przegląd prasy. Jak handlować, to z Azją
Foto: pixabay (CC 0 1.0) Foto: Eksport Polski do krajów Azji w ciągu najbliższych kilku lat może rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie

W najbliższych latach polski eksport będzie rósł o 5-6 proc. rocznie. To szybsze tempo niż gospodarek rozwiniętych, ale będzie też najsłabsze wśród rynków wschodzących uwzględnionych w analizie HSBC i Oxford Economics - pisze "Puls Biznesu".

Ma to związek m.in. ze strukturą geograficzną naszego eksportu, np. Azjaci handlują w coraz większym stopniu między sobą, a głównymi odbiorcami towarów z Polski pozostają rynki rozwinięte – mówi Piotr Winnicki z HSBC Bank Polska.

Prognoza wzrostu

Oxford Economics zapowiada, że eksport Polski do krajów Azji w ciągu najbliższych kilku lat może rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie, np. ponad 13 proc. do Bangladeszu, Wietnamu czy przeszło 12 proc. do Malezji.

Według prognoz autorów raportu za 15 lat głównymi partnerami eksportowymi RP pozostaną Niemcy, Wlk. Brytania, Francja i Turcja, ale w pierwszej "5" USA zastąpią Chiny.

Udział RFN, Wlk. Brytanii i Francji spadnie z 40 proc. w br. do 32 proc. w 2030 r. Zaś Chiny, Turcja, Indie, Korea i Irlandia, czyli najszybciej rosnące rynki eksportowe, będą odpowiadać za 6 proc. polskiego eksportu, wobec 3 proc. dziś.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane